nav-left cat-right
cat-right

Jak urządzać ogród?

Jak urządzać ogród?


Ogród bywa upragnionym azylem pod warunkiem, że będzie on dobrze urządzony. Problem pojawia się w momencie, kiedy nigdy do tej pory nie urządzaliśmy ogrodu. Trzeba przyznać, że nie jest to czynność łatwa, wymaga naprawdę ogromu pracy – jednak efekty przeważnie wynagradzają wszystko. 

Czy będąc osobą początkującą można urządzić ogród? Oczywiście, wystarczy tylko odpowiednie nastawienie. Przed rozpoczęciem części praktycznej – mowa tutaj o urządzaniu ogrodu należy dokształcić się pismami branżowymi. Znajdziemy w nich informacje dotyczące najpopularniejszych stylów jakie wykorzystywane są w polskich ogrodach.

Obecnie bardzo często tradycyjne style zastępowane są wersjami mieszanymi, z uwagi na kreatywność ludzi w zakresie urządzania ogrodu. To zdobycie informacji pozwoli nam jednak na zapoznanie się z tematem i sprawi, że w późniejszym czasie pójdzie nam znacznie łatwiej.

Kolejnym krokiem jest planowanie swoich działań. Zwłaszcza jeżeli nie mamy doświadczenia warto wszystko przeanalizować kilkakrotnie. Pomysły zapisane, narysowane na wstępnych szkicach pozwalają na weryfikację naszych planów – być może wpadniemy na jakiś genialny pomysł. Zrób więc plan ogrodu i zmieniaj go do momentu, aż wszystko będzie idealnie rozplanowane, dopiero wtedy działaj praktycznie.
Warto w pierwszej kolejności zbadać glebę z jaką będziemy pracować. Wtedy może okazać się, że konieczne będzie użyźnienie gleby specjalnymi środkami, które sprawią, że rośliny się „przyjmą”. Dopiero teraz możemy wybierać konkretne rośliny i przechodzić do działania, czyli sadzenia. Zwłaszcza w niewielkich ogrodach warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które optycznie wpływałyby na powiększenie ogrodu.

Mowa tutaj o naprzemiennym stosowaniu kolorów roślin ciemny – jasny czy zbudowaniu niewielkich alejek, które wysypane będą drobnymi kamyczkami lub ułożone będą z kawałków drewna. Każdy ogród można pięknie urządzić – konieczne jest zaangażowanie, odrobina pomysłowości i chęci do zdobycia wiedzy w tym zakresie – to wszystko.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nawadnianie ogrodu w kilku krokach

Odpowiednie nawadnianie ogrodu to największy sekret ogrodników.  To jaki system podlewania wybierzesz zależy w głównej mierze od kilku czynników. Zobacz,...

Zamknij