nav-left cat-right
cat-right

Jak samodzielnie ułożyć kostkę brukową?

Jak samodzielnie ułożyć kostkę brukową?


Niewątpliwą zaletą kostki brukowej jest to, że przy niewielkim nakładzie czasu i energii jesteśmy w stanie ułożyć ją sami, bez zatrudniania fachowców. Jak zrobić to dobrze, aby nasza kostka dobrze i długo się trzymała?

Sposób ułożenia kostki na naszym podwórku zależy przede wszystkim od miejsca w jakim będziemy ją układać. Na ścieżkach, alejkach i tarasach, na których kładziemy kostkę o grubości 4 centymetrów, użyjemy podsypki piaskowej. Jest to najszybsza, najprostsza i zarazem najbardziej oszczędna metoda układania. W przypadku kostki która będzie służyć za podjazd dla samochodów czy parking, powinniśmy zastosować na podłoże gładź betonową o grubości 10 cm.

Na początek powinniśmy wytyczyć miejsce w którym będziemy układać kostkę i zaznaczyć punkty orientacyjne. Powierzchnię dobrze jest zaplanować tak, aby liczba cięć kostki była jak najmniejsza. Jeżeli nie uda nam się tego uniknąć, to do cięcia będziemy potrzebowali specjalnych nożyc do bruku lub szlifierki z odpowiednią tarczą.

Ważnym etapem jest dobre przygotowanie podłoża. Powinniśmy usunąć ziemię na głębokości co najmniej 10 cm (dla ścieżek i alejek o niewielkim obciążeniu). Natomiast dla grubej kostki, po której będą jeździć ciężkie pojazdy, głębokość podbudowy powinna mieć nawet 45 cm. Przy tak głębokich podbudowach powinniśmy zastosować dodatkową podsypkę, np. z piasku. Tak przygotowaną powierzchnię należy odpowiednio ubić i wypoziomować.

Zaleca się położenie na podsypce folii, która będzie zapobiegać mieszaniu się materiałów oraz przedostawaniu się korzeni między kostki. Układanie kostki zaczynamy od brzegu nawierzchni (którą możemy ograniczyć np. krawężnikiem) i kierujemy się w stronę środka. Dzięki temu pracujemy na ułożonej już kostce i nie niszczymy przygotowanego wcześniej podłoża.

Po ułożeniu całości wypełniamy spoiny suchym piaskiem i przystępujemy do ubijania, które powinniśmy wykonać kilkukrotnie. Właściwie położona kostka nie ma żadnych wybrzuszeń i szpar, tworzy jednolitą płaszczyznę.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
trawnik
Zadbaj o trawnik

Wiosna i latem chcemy odpoczywać w pięknym ogrodzie, w którym nie tylko uprawiamy warzywa i owoce, ale również wylegujemy się...

Zamknij