nav-left cat-right
cat-right

Zadbaj o trawnik

Zadbaj o trawnik


Wiosna i latem chcemy odpoczywać w pięknym ogrodzie, w którym nie tylko uprawiamy warzywa i owoce, ale również wylegujemy się na słońcu czy urządzamy grilla. Aby nasz trawnik cieszył oko a nie odstraszał lub przynajmniej nie był zniechęcający do położenia się na kocu, musimy o niego regularnie dbać.

Przede wszystkim regularne podlewanie i koszenie zapewnia trawie możliwości dobrego wzrostu i zachowania soczystej zieleni. Jeżeli istnieje taka potrzeba to trawę należy kosić nawet co tydzień, ale z reguły nawet w czasie bardzo dobrej, to znaczy słonecznej i dość wilgotnej pogody, wystarczy kosić trawę raz na dwa tygodnie. Nigdy nie kosimy trawy na bardzo niewielką wysokość. To może uszkadzać tarń. Każdy gatunek trawy ma swoje wymagania, ale z reguły ścina się trawę na wysokość 2,5 do 4 centymetrów. Jeśli pogoda jest wyjątkowo sucha należy nawadniać trawnik regularnie, nawet codziennie. Najlepiej robić to rano, zanim wzejdzie ostre słońce. Podlewanie późnym wieczorem nie jest wskazane, gdyż woda połączona z chłodem daje dobre warunki do rozwoju pleśni. Podlewanie dużego trawnika za pomocą konewki to tylko utrudnianie sobie życia. Lepiej użyć węża ogrodowego lub, jeśli ktoś szczególnie ceni sobie wygodę, systemu nawadniającego.

Nawożenie i usuwanie chwastów jest konieczne, jeśli nasz trawnik zaczyna przypominać pustynię lub wręcz przeciwnie – dziki busz. Trawnik nawozi się trzy lub cztery razy w sezonie, pierwszy raz po pierwszym koszeniu w kwietniu. Na początek należy dostarczyć trawnikowi azot, fosfor i potas. Ostatnie nawożenie – nie później niż pod koniec sierpnia. Nawet jeśli trawnik jest zielony warto o niego regularnie dbać. Optymalne nawożenie zapewniają środki, które rozkładają się w czasie.

Perz jest najczęstszym niechcianym gościem, którego trudno wyprosić z trawnika. Walka z nim jest uciążliwa, bo trzeba zacząć zanim jeszcze założy się trawnik – przekopać ziemię i wyciągnąć możliwie najwięcej korzeni. Jeśli wraca, należy zastosować środki chemiczne zwalczające perz.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Siatka ogrodzeniowa – dlaczego warto?

Zima to czas, kiedy nie wykonujemy zbyt wielu ogrodowych prac, przez to nie zwracamy często uwagi na to, że nasz...

Zamknij