nav-left cat-right
cat-right

Jak sadzić marchew?

Jak sadzić marchew?


Marchew jest bogata w witaminę A i wapń, stanowi również bardzo dobre źródło błonnika. Dodatkowo smakuje pysznie zarówno na surowo, gotowana w wodzie albo na parze, a nawet wtedy, kiedy jest upieczona. Przy sadzeniu marchwi najistotniejsze jest odpowiednie przygotowanie gleby. To warzywo preferuje lekką glebę, która nie zawiera zbyt dużej ilości kamieni oraz jest łatwa do uprawiania i do pielęgnacji.

środki ochrony roślin

Marchew najlepiej rozwija się w pełnym słońcu, ale będzie tolerować również drobne zacienienie. Przygotowanie i nawożenie grządki powinno się rozpocząć na około dwa tygodnie przed sadzeniem marchwi. Pamiętać należy o tym, że marchew zasadzona od lutego do lipca będzie gotowa do spożycia już w czerwcu, a plony zbierać będziemy aż do października. Prawidłowe przechowywanie tego warzywa, może nawet przedłużyć ten okres. Marchew należy sadzić gęsto, na przygotowanych wcześniej grządkach, w rządkach odległych od siebie o 5cm. Okopywanie grządek jest konieczne, aby zapobiec powstawaniu chwastów, ale należy zachować dużą ostrożność, aby nie uszkodzić korzenia w chwili, kiedy ten zaczyna rosnąć. Należy pamiętać również o regularnym podlewaniu marchwi, ponieważ inaczej może nastąpić podzielenie się korzenia. Jeśli chcemy cieszyć się piękną marchwią musimy pamiętać jeszcze o kilku podstawowych zasadach:
  • na wiosnę należy przykrywać sadzonki,
  • natychmiast należy zniszczyć pozostałe po obrywaniu, niepotrzebne części rośliny. Możemy je zakopać, spalić lub wyrzucić do kosza na śmieci,
  • jeżeli w pobliżu uprawy, zarażenie muchówką jest duże, należy zbierać plony wczesnych odmian nie później niż w sierpniu i nie sadzić kolejnych odmian aż do czerwca.

Zbiory są najbardziej wyczekiwanym momentem w trakcie całej uprawy. Wyrywanie warzyw możemy rozpocząć już w czerwcu, a w razie potrzeby możemy użyć niewielkich grabek w celu rozluźnienia ziemi w pobliżu marchwi. Jeżeli mamy zamiar przechowywać część zebranych marchewek, wtedy najlepszym miesiącem do zrobienia tego jest październik. Wyrywamy w tym celu warzywa, oczyszczamy je z gleby i przycinamy liście na długość około 12mm nad koroną korzenia. W drewnianej skrzynce, na warstwie piasku, należy ułożyć marchewki, upewniając się, że nie dotykają one siebie nawzajem. Przechowujemy je w suchym miejscu i sprawdzamy regularnie, aby w razie czego natychmiast usunąć te, które zaczęły gnić. W ten sposób przechowywane marchewki powinny cieszyć nasze podniebienia aż do marca.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
drzewo
Jak ściąć drzewo?

Ścinanie drzewa to pozornie proste zadanie, jednak każdy, kto kiedykolwiek obejrzał jedną z wielu amerykańskich komedii wie, że efekty naszego...

Zamknij