nav-left cat-right
cat-right

Jak ściąć drzewo?

Jak ściąć drzewo?


Ścinanie drzewa to pozornie proste zadanie, jednak każdy, kto kiedykolwiek obejrzał jedną z wielu amerykańskich komedii wie, że efekty naszego działania mogą być naprawdę opłakane. Przed przystąpieniem do wycinki powinniśmy zadbać o prawidłowe zabezpieczenie całego terenu przed ludźmi i zwierzętami, należy również usunąć wszystkie przedmioty, które mogłoby uszkodzić powalające się drzewo. Jeżeli drzewo usytuowane jest na wzniesieniu należy również zabezpieczyć jego spadek, ponieważ drzewo może staczać się w dół po ścięciu.
Bardzo ważnym krokiem w czasie naszego działania jest określenie strony, na którą upadnie drzewo. Jeżeli jest ono pochylone w jakimś kierunki oznacza to, że spadając skieruje się właśnie w tę stronę. Jeżeli drzewo jest proste, ale z jednej strony posiada więcej gałęzi, wówczas to właśnie ich ciężar przesądzi o kierunku, w którym skieruje się upadające drzewo. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie kierunku upadku drzewa lub nie jesteśmy pewni tego, czy uda nam się je bezpiecznie ściąć, powinniśmy zdecydować się na pomoc odpowiednio wykwalifikowanego specjalisty.
W celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa należy przywiązać do drzewa linę po to, aby móc skierować je w wybranym kierunku. Jeżeli chcemy określić kierunek, w jakim spadnie drzewo, powinniśmy zrobić skośne nacięcie dokładnie od tej strony, na którą ma upaść drzewo. Kąt piłowania powinien wynosić 45st., głębokość natomiast 1/4 średnicy pnia. Po drugiej stronie pnia, na wysokości ok. 2cm wyższej niż dolna część wyciętego klina, powinniśmy zrobić kolejne nacięcie. Dzięki temu uda nam się uniknąć zaciśnięcia ostrza, a pomiędzy nacięciami należy pozostawić nieprzecięty fragment pnia. Do dłuższego i węższego nacięcia należy włożyć klin, który posłuży nam za dźwignię. W celu dodatkowego ukierunkowania spadającego drzewa należy klin pociągnąć mocno do góry. Po usłyszeniu charakterystycznego trzasku powinniśmy oddalić się o kilka metrów od drzewa w kierunku przeciwnym do tego, który wyznaczyliśmy na miejsce upadku drzewa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym nawozić rośliny?

Niewielu roślinom wystarczy nawożenie zastosowane jedynie przed siewem lub sadzeniem. Możemy wybierać spośród wielu rodzajów nawozu, a najważniejsze jest to,...

Zamknij