nav-left cat-right
cat-right

Jak sadzić maliny?

Jak sadzić maliny?


Przycinanie malin to bardzo istotna kwestia, ponieważ w ten sposób hamowane jest rozprzestrzenianie się chorób, a jakość i wydajność owoców ulega poprawie. W czasie letnich miesięcy należy regularnie usuwać wszystkie nowe przyrosty, które pojawią poza pożądaną przez nas szerokością, jaką przeznaczyliśmy na rozwój rośliny. Przycinanie poprawi dostęp światła i dostęp powietrza gałązkom znajdującym się w wewnętrznych rzędach. Należy również usunąć wszystkie gałązki, które wykazują jakikolwiek sygnał choroby lub uszkodzenia przez owady. Późną zimą albo wczesną wiosną, przed rozwinięciem się pąków, należy usunąć wszystkie stare gałązki, które owocowały w roku poprzednim. Charakteryzują się one szarą, łuszczącą się korą. Usunąć należy również wszystkie przyrosty, które pojawiły się poza wskazanym przez nas obszarem uprawy malin. Utrzymanie odpowiedniej szerokości rzędu zapewni roślinom odpowiednią ilość światła i przepływ powietrza, dzięki czemu roślina wypuści zdrowe gałązki, a ryzyko chorób zostanie znacznie zredukowane. W rzędzie powinny pozostać jedynie najbardziej energiczne gałązki, które mają największą długość i średnicę podstawy.

maliny

Przerzedzanie należy kontynuować do momentu, w którym na 30cm rzędu pozostanie nam 4-5 gałązek. Gałązki te powinny zostać przyczepione do drucianej kratki przy pomocy żyłki. Stale owocujące lub owocujące jesienią maliny dają późny plon na pierwszorocznych gałązkach. Dwa razy w ciągu jednego sezonu plon będą dawać te maliny, które są przycinane tak samo, jak maliny owocujące latem. Stale owocujące maliny mogą być prowadzone tak, aby dawały jesienią tylko jeden plon. W tym celu wczesną wiosną należy podciąć wszystkie gałązki. Latem natomiast należy ściąć wszystkie gałązki, które rozwinęły się poza szerokością rzędu, a następnie przerzedzić pozostałe gałązki tak, aby dzieliło je co najmniej 15cm odstępu. Po osiągnięciu przez gałązki długości 120cm należy poobrywać ich końcówki, dzięki czemu boczne gałęzie będą się ładnie formować i przyniosą nam plon w kolejnych latach.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Odpoczynek w ogrodzie
Jak sadzić fasolę?

Fasolę najlepiej posadzić w miejscu dobrze nasłonecznionym i nawodnionym. Bardzo dobrze będzie rozwijać się w wilgotnej, żyznej glebie z dala...

Zamknij