Fasolę najlepiej posadzić w miejscu dobrze nasłonecznionym i nawodnionym. Bardzo dobrze będzie rozwijać się w wilgotnej, żyznej glebie z dala od silnych wiatrów. Z powodzeniem fasolę można sadzić również w doniczkach.
Przekopywanie ziemi i dodawanie do niej nawozu sprawi, że jakość gleby zostanie polepszona, a wilgoć w niej będzie dłużej się utrzymywać. Wielu ogrodników ziemię pod uprawę fasoli przygotowuje już zimą poprzez wypełniania jej kompostem, który na wiosnę pokrywa się ziemią, po czym sadzi się nasiona.
Jeżeli chcemy posadzić fasolę w donicach powinniśmy zdecydować się na wybór tych, które mają co najmniej 45cm średnicy i dużą ilość otworów do drenażu. Doniczkę należy wypełnić mieszkanką kompostu na bazie gliny oraz bez gliny. Przed zasadzeniem fasoli należy skonstruować wsporniki połączone sznurkiem dla pnączy fasoli. Należy rozmieścić je tak, jak sadzone są nasiona, czyli w odległości 15cm od siebie, natomiast rzędy tworzymy co 60cm. Siew nasion w pomieszczaniu pozwala na szybsze i bardziej niezawodne tempo kiełkowania (szczególnie w przypadku fasolki szparagowej). Pod koniec kwietnia należy zasiać pojedyncze nasiono w doniczce wysokiej na około 7cm i głębokiej na 4cm, która wypełniona jest ziemią kompostową. Ziemię w doniczce należy dobrze podlać, a doniczkę postawić na parapecie w dobrze nasłonecznionym miejscu. Kiełkowania możemy spodziewać się po około trzech tygodniach. Przed zasadzeniem powinno się umieścić doniczkę w chłodniejszym miejscu po to, aby roślina zdążyła przyzwyczaić się do niższych temperatur.
Regularne i obfite podlewanie jest niezbędne dla utrzymania dobrego stanu uprawy. Szczególnie pędy powinny być dokładnie nawadniane podczas suchej pogody (około dwa razy w tygodniu). W czasie suchej pogody można wokół rośliny umieścić ściółkę, np. korę, aby utrzymać w ziemi odpowiednią wilgotność. Fasolę należy regularnie odchwaszczać, jednak równocześnie należy pamiętać o tym, aby nie spulchniać ziemi głębiej niż na 4cm. Fasolkę odchwaszczamy zawsze ręcznie. Nie należy podsypywać fasolki ziemią.
Nie ma chyba nic lepszego w letnie popołudnie jak wspólne grillowanie ze znajomymi. Polacy są znani z przyrządzania grillowych przysmaków...
Leave a Reply