nav-left cat-right
cat-right

Jak przesadzać duże drzewa?

Jak przesadzać duże drzewa?


Najpierw kupujemy mała sadzonkę i czekamy, czekamy, nawet kilkanaście lat aż wyrośnie z niej rzeczywiście duże drzewo. Co jednak w wypadku, gdy jednak stwierdzamy nieudolnie, że pomyliliśmy się co do miejsca w którym się znajduje i znacznie lepszym byłoby to znajdujące się znacznie dalej w zupełnie innym miejscu naszego ogrodu?

Przesadzanie roślin nie należy do zadań najłatwiejszych. Co dopiero, gdy mamy do czynienia z drzewem tak dużego pokroju?

Trzeba nie lada doświadczenia i wytrzymałości by poradzić sobie z takim olbrzymem.

Od czego rozpocząć przesadzanie dużego drzewa?

Bardzo dużych drzew, których średnica wynosi kilkadziesiąt centymetrów nie przesadzimy sami. Potrzebny nam będzie specjalistyczny by móc przenieść pień wraz z tak dużą koroną. Nie obędzie się zatem bez platform i dźwigów, oraz kosy spalinowej co wiąże się oczywiście z nie lada kosztami.

kosa spalinowa

Idealna pora na przeprowadzenie przesadzania drzewa jest wiosna oraz jesień. Wówczas, dzięki dużej ilości wytwarzanych soków, nasza roślina ma szansę na szybka regenerację i powrót do dobrego stanu.

Dobre przesadzenie to przede wszystkim takie, które  nie niszczy bryły korzeniowej. Nie może ona ulec ani rozerwaniu, ani zbyt dużemu osypywaniu się z niej ziemi. Ponadto podczas przesadzania wskazane jest dostarczanie roślinie dużej ilości wody.

O podlewaniu należy także pamiętać na kilka dni po przesadzeniu rośliny. Obfite ilości wody są jak najbardziej wskazane.

Dodatkowo do ziemi w której znajduje się teraz nasza roślina możemy dodać szczepionkę mikoryzową.

Uwaga! Nie denerwujmy się jeśli nasze drzewo bezpośrednio po przesadzeniu zyskało nieco suchych liści lub gałęzi.
To normalne w przypadku tak dużej ingerencji w jego dotychczasowy wzrost. Po kilku tygodniach jeśli nic nie zakłóci dalszego wzrostu, wszystko powinno wrócić do normy.

Jak zatem widać, przesadzenie dużego drzewo to wcale nie musi być problem. Grunt w tym, by zachować podstawowe wytyczne dotyczące takiego postępowania oraz zadbać, by bezpośrednio po przesadzeniu roślina znajdowała się w jak najlepszych warunkach.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
trawa
Na co zwracać uwagę przy zakupie glebogryzarki

Wiosna to czas naprawczy dla naszej gleby. Pełną pielęgnację zmęczonej i zbitej na kamień glebie może przynieść ukojenie tylko dobrej...

Zamknij