nav-left cat-right
cat-right

Jak powinno się sadzić rośliny pnące

Jak powinno się sadzić rośliny pnące


Pnącza to idealny pomysł na szybką i niewymagającą wielu zabiegów pielęgnacyjnych dekorację naszego ogrodu, czy domu. Cała filozofia posiadania dobrze wyglądającego bluszczu lub innej pnącej rośliny zakłada się właściwie w jej odpowiednim sadzeniu. Jeśli dobrze wykonamy te część pielęgnacji rośliny to możemy być pewni, że szybko rozrośnie się ona w naszym ogrodzie i skutecznie przysłoni np. mało efektowne elementy domu, lub ogrodzenia.

Wszystko o sadzeniu pnączy

Pnącza, które posiadają odkryte korzenie sadzimy w ściśle określonych miesiącach w ciągu roku: październiku, listopadzie lub wiosną, czyli w kwietniu lub w maju, w zależności od tego jaka temperatura powierza akurat występuje na dworze. Pnącza w pojemnikach możemy natomiast sadzić praktycznie przez cały rok bez obawy, że roślina się nie przyjmie.

Pnącza sadzimy w wykopanym przez nas dołku o głębokości około kilkudziesięciu centymetrów np. około 40 w zależności od wielkości korzeni, jakie posiada nasza roślina. Ziemia, w której zamierzamy posadzić nasze pnącze dodatkowo powinna być wyłożona kompostem lub innym nawozem, tak by roślina miała umożliwiony szybki wzrost.

W zależności od posadzonej odmiany należy przygotować podpórki oraz pergolę po której roślina będzie mogła wspinać się do góry.

Gdzie możemy posadzić pnącza? Właściwie wszędzie, gdzie znajduje się dany element architektury, który chcemy przysłonić. Może to być równie dobrze ściana naszego domu (dzięki czemu uzyskamy ochronę naszych tynków oraz efektowny element dekoracyjny), ścianka lub daszek altanki ogrodowej, czy specjalnie przygotowana konstrukcja w postaci pergoli. Pnącza idealnie nadają się także do pokrycia ogrodzenia z siatki, jeśli np. mamy wścibskich sąsiadów, zaglądających na naszą działkę.

pnacze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
nawadnianie
Sposoby na podlewanie naszych roślin podczas wakacyjnego urlopu

Jedziemy na wakacje, torba spakowana, plan podróży dokładnie obmyślony, a czy wiemy już co z naszymi roślinami podczas tak długiej...

Zamknij