nav-left cat-right
cat-right

Jak pielęgnować trawnik po zimie?

Jak pielęgnować trawnik po zimie?


O pielęgnacji naszego trawnika powinniśmy pamiętać już od wczesnej wiosny, kiedy stopnieje śnieg i darń rozmarznie. Jeżeli zależy nam aby nasz trawnik szybko wrócił do wyglądu sprzed zimy, musimy o niego odpowiednio zadbać.

Każdemu z nas zależy aby trawnik w naszym ogrodzie miał piękną barwę i nie było pustych miejsc i przebarwień. Dlatego wraz z końcem zimy warto ustalić plan działania i realizować go punkt po punkcie. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasz trawnik odżyje po zimie i będzie ozdobą naszego ogrodu. Nie należy jednak za bardzo się z tym wszystkim śpieszyć – trzeba poczekać aż gleba obeschnie i nie była zbyt miękka. Gdy cała woda już wsiąknie i odparuje, to możemy przystąpić do zabiegów regenerujących nasz trawnik.

Na początek powinniśmy przystąpić dokładnego wygrabienia trawy, aby usunąć z niej resztki suchej trawy, patyki i liście. Możemy użyć aeratora, czyli urządzenia napowietrzającego trawnik. Gleba nakłuwana jest kolcami i jednocześnie niszczone są wyrastające chwasty. Po takim zabiegu korzenie lepiej oddychają, a trawnik lepiej chłonie wodę.

Jeżeli po zimie na trawniku pojawiły się puste miejsca bez trawy, to po uprzednim spulchnieniu, dosiewamy tam trawę. Trzeba także pamiętać o regularnym podlewaniu. Pozostawienie murawy przez dłuższy czas  bez wody może spowodować jej żółknięcie i zasychanie. Trawy nie powinno się podlewać nierozproszonym strumieniem, dlatego warto kupić specjalny pistolet do węża ogrodowego lub zainwestować w automatyczne systemy nawadniania.

Trawa wymaga także regularnego nawożenia. Pierwszą porcję nawozu najlepiej rozsypać już wczesną wiosną, jak tylko trawnik się zazieleni. Najlepiej zrobić to po deszczu, na skoszoną trawę. Nie powinno się przekraczać dawki nawozu, którą producent zaleca nam na opakowaniu. Warto także spryskać trawnik preparatem niszczącym chwasty oraz na bieżąco kontrolować, czy na naszym trawniku nie pojawili się nieproszeni goście. W walce z nimi skuteczne jest regularne korzenie, które zdecydowanie osłabia rośliny dwuliścienne.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
święta
Świąteczne oświetlenie w ogrodzie

Zbliżające się święta to czas, w którym w coraz większym stopniu zakładamy elementy dekoracyjne nie tylko w domu i na...

Zamknij