nav-left cat-right
cat-right

Jak pielęgnować oczko wodne?

Jak pielęgnować oczko wodne?


Oczko wodne to to niezwykle efektowna dekoracja ogrodu. Dzięki niemu posesja prezentuje się atrakcyjniej, a także panuje na niej przyjazny mikroklimat. Jednak aby oczko wodne faktycznie zdobiło nasz ogród, musimy umiejętnie je pielęgnować.

Nawet niewielki sztuczny staw czy ogrodowa sadzawka potrafią skutecznie odmienić aranżację całej działki. Niestety oczko wodne to nie tylko piękny element architektury ogrodowej, ale również spory obowiązek.

Filtracja wody

Filtrowanie wody jest jednym z najważniejszych czynników, pozwalających utrzymać oczko wodne w dobrym stanie. Dzięki temu woda nie zielenieje i nie zbierają się w niej osady. Do wyboru mamy filtry mechaniczne, biologiczne oraz stanowiące ich połączenie filtry mechaniczno-biologiczne. W przypadku tych pierwszych zanieczyszczenia zbierają się na gąbce, w którą urządzenie jest wyposażone. Z kolei w przypadku filtrów biologicznych oczyszczanie odbywa się podczas przepływu wody przez aktywne elementy.

Obok filtracji wody, należy także regularnie wyławiać z niej np. kępki trawy, liście czy obumarłe części sąsiadujących z oczkiem roślin. W tym celu można zastosować zwykły podbierak. Dodatkowo w lecie podczas upałów należy regularnie uzupełniać poziom wody w oczku.

Wiele sprawdzonych akcesoriów przydatnych w pielęgnacji oczka wodnego, można znaleźć na:

http://www.castorama.pl/produkty/ogrod/architektura-ogrodowa/oczko-wodne.html

Rośliny w oczku wodnym

Aby oczko wodne faktycznie prezentowało się atrakcyjnie, nie może zabraknąć w nim roślin. Kwiaty oraz trawy ozdobne ograniczą rozwój glonów, ponieważ będą pożytkować składniki mineralne znajdujące się w wodzie oraz zacienią taflę. Dlatego właśnie wato zdecydować się na posadzenie roślin pływających. Trzeba jednak pamiętać, aby nie zajmowały więcej niż 1/3 powierzchni oczka – przyczyniłoby się to do mętnienia wody. Jeśli rośliny będą się za bardzo rozrastać możemy naturalnie je przycinać.

Ponadto należy pamiętać, że do zasilania wszystkich roślin w oczku trzeba wybierać nawozy ku temu przeznaczone – nie wolno natomiast stosować preparatów, które stosujemy na rabatkach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaką markizę tarasową kupić?

Markiza tarasowa zapewnia prawdziwą ulgę w upalne i słoneczne dni. Jak jednak wybrać najlepszą dla własnych potrzeb? Markiza to po...

Zamknij