nav-left cat-right
cat-right

Idealnie przycięty żywopłot – wybieramy sekator

Idealnie przycięty żywopłot – wybieramy sekator


Większość roślin ogrodowych, nie tylko żywopłot, wymaga regularnego przycinania. Dlatego niezbędnym narzędziem każdego ogrodnika jest sekator. Jego rodzaj zależy od naszych potrzeb i rodzajów roślin jakie mamy w ogrodzie.

Jeżeli będzie odpowiednio dbali o przydomowy żywopłot, to na pewno będzie on gęsty, zdrowy i będzie niezwykłą ozdobą naszego podwórka. Dotyczy to wszystkich roślin jakie mamy w ogrodzie. Wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, którą zapewnia między innymi regularne przycinanie. Cięcie roślin może wpływać na ich kwitnienie i owocowanie oraz poprawi zdrowotność i wygląd danej rośliny. Za pomocą sektora nadamy roślinie odpowiedni kształt, który nada jej niepowtarzalnego charakteru. Dlatego też sekator jest jednym z podstawowych narzędzi do prac w naszym ogrodzie. Pojawia się jednak pytanie, jaki będzie dla nas najlepszy?

Na rynku dostępne są sekatory ręczne, które są obecnie najpopularniejsze. Do wyboru mamy także elektryczne i łańcuchowe. Wybór zależy od wielkości naszego ogrodu i rodzaju uprawianych w nim roślin. Z czasem może się okazać, że będziemy potrzebowali dwóch różnych sekatorów dopasowanych do naszego ogrodu.

Sekator ręczny służy głównie do przycinania gałęzi oraz roślin i kwiatów. Dostępne są w wersji jedno i dwuręcznej. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje sekatorów: nożycowe i kowadełkowe. Pierwszy z nich, czyli sekator nożycowy działa na zasadzie podobnej do tradycyjnych nożyc. Zbudowany jest z półkolistych szczęk (jedna wklęsła, gruba i wąska, druga wypukła, szeroka), które zachodzą na siebie nożycowo. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w specjalne ząbki, które jeszcze lepiej podtrzymują ciętą gałąź. Sekator kowadełkowy składa się z jednego ostrza oraz grubej, metalowej stalnicy, często z nakładką, do której dociskane jest ostrze. Tego rodzaju nie poleca się do cięcia delikatnych i miękkich pędów, tylko raczej to tych twardszych. Sekatory często wyposażone są w systemy teleskopowe, które umożliwiają ich wydłużenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
nawadnianie
Po pierwsze nawadnianie

Na dobrze wyglądający ogród składa się bardzo wiele czynników. W całej aranżacji ważne są oczywiście meble, ale również zadbany trawnik,...

Zamknij