nav-left cat-right
cat-right

Głogi – piękne i pożyteczne

Głogi – piękne i pożyteczne


Głogi są znane chyba wszystkimi, mimo że mało kto wie że one to właśnie one.  Zakwitają na biało, różowo i czerwono,  a ich owoce nie tylko wyglądają pięknie w ogrodzie, ale są też bardzo pożyteczne.

Głogi to małe krzewy lub małe drzewa, które charakteryzują gęste i kuliste korony. Kwitną od maja do października – w okresie wiosennym i letnim okrywają się pięknymi białymi, czerwonymi lub czerwonymi kwiatami. Jesienią ozdobę głogów stanowią mięsiste owoce, najczęściej czerwone, niekiedy czarne lub żółte. Tak naprawdę głogi (zobacz tu)są bardzo mało wymagające, dlatego idealnie nadają się do ogrodów osób którym wydaje się że nie potrafią sobie poradzić z roślinnością. Drzewa te są odporne na mrozy i suszę, bardzo dobrze znoszą zasolenie i ubogie gleby. Lubią słońce, dlatego nie musimy szukać dla nich w ogrodzie specjalnego zaciemnionego miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że są do drzewa o silnie rozwiniętym systemie korzeniowym. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć w którym miejscu w ogrodzie chcemy  je posadzić, bowiem bardzo źle znoszą przesadzanie. Ogromnym plusem głogów jest to, że doskonale radzą sobie w trudnych warunkach miejskich – bardzo dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza.

głóg

Obecnie znanych jest ponad dwieście odmian głogów. Różnią się one między sobą kolorem i kształtem kwiatów, które mogą być pełne, pojedyncze lub pogrupowane. Różne są także owoce w poszczególnych odmianach. Doświadczone gospodynie wiedzą, że z owoców głogu można zrobić przepyszne przetwory: dżemy, konfitury, wina oraz kompoty. Ponadto są to drzewa których kwiaty są miododajne, a przez to przyciągają owady zapylające. Warto także wiedzieć, iż miód głogowy wzmacnia serce oraz zapobiega jego chorobom.

Najistotniejsze dla nas są jednak najczęściej walory estetyczne głogu. Istotny jest fakt, że przez długi czas są kolorowe (latem kwitną kwiat, jesienią – owoce). Bardzo dobrze sprawdzają się także w roli żywopłotu, dlatego też często wykorzystuje się je w przestrzeniach miejskich.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gorące okazje w Leroy Merlin

Jest lato, jest słońce i jest czasami niesamowicie gorąco. Kiedy indziej moglibyśmy się idealnie wpasować w letnie okazje w sklepach...

Zamknij