nav-left cat-right
cat-right

Domowy kompostownik

Domowy kompostownik


Nawet nie zdajesz sobie sprawy ile z domowych odpadów możesz przeznaczyć na stworzenie kompostownika. Wystarczy rozejrzeć się dookoła by bez problemu zebrać do niego niezbędne składniki.

Kompost to nieocenione źródło wszelkich substancji odżywczych dla naszego ogrodu. Można go z powodzeniem wykonać samemu przy użyciu obierek, trawy, liści czy resztek jedzenia.

Kompost to przede wszystkim duże pokłady azotu, fosforu, i potasu, które są niezbędne podczas uprawy chociażby przydomowego ogródka warzywnego.

Z czego możemy wykonać nasz kompostownik?

Po pierwsze z resztek warzyw i owoców, które spadają z drzew na podłoże ogrodu lub po prostu nie są nam potrzebne w takich ilościach, jakie otrzymaliśmy podczas rozsiewu.

Z nietypowych składników warto zwrócić uwagę na skorupki jaj, fusy kawy lub różnych rodzajów herbat.

Mało kto wie o tym, że nawet resztki jedzenia naszych pupili mogą być cennym składnikiem azoty, szczególnie jeśli jest nim sucha karma.

Za element naszego kompostownika mogą posłużyć nawet gazety, jednak warto wybierać takie, które nie są drukowane na powlekanym papierze.

Z innych elementów naszego kompostownika pochodzących bezpośrednio z naszego ogrodu, warto zwrócić uwagę na:

Skoszoną trawę, wszelkie liście drzew liściastych oraz igły drzew iglastych, chwasty, gałęzie (które mogą trafiać do kompostownika nawet w całości).

Kompostownik to wbrew pozorom wcale nie jest specjalnie skomplikowana sprawa. Wystarczy w wyznaczonym na niego miejscu ułożyć dookoła kamienie, cegły lub drewno.

kompostownik

Dla wygodnickich w marketach budowlanych są również do zakupienia gotowe pojemniki do kompostowania.

Wypełniliśmy już nasz kompostownik odpadami, pytanie brzmi jednak następująco: jak długo będziemy czekać na rezultat swojej pracy?

Skąd wiadomo, że nasz kompostownik jest już gotowy?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jego kolor, powinien cechować się barwą czarną lub ciemnobrązową. Ponad to powinien pachnieć świeżą ziemią, niedozwolone są zapachy pleśni lub zgnilizny.

Kompostownik nie powinien być również cieplejszy niż otoczenie w którym się znajduje. Wreszcie musi mieć również pulchną strukturę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Automatyczne nawadnianie ogrodu

Automatyczne nawadnianie ogrodu to przede wszystkim bardzo duża wygoda. Nie trzeba bowiem biegać po całej powierzchni naszej działki z konewką...

Zamknij