nav-left cat-right
cat-right

Automatyczne nawadnianie ogrodu

Automatyczne nawadnianie ogrodu


Automatyczne nawadnianie ogrodu to przede wszystkim bardzo duża wygoda. Nie trzeba bowiem biegać po całej powierzchni naszej działki z konewką oraz wężem. Ponad to system ten pozwala zaoszczędzić nam czas oraz pieniądze wydane na rachunki za wodę.

Jak działa system automatycznego nawadniania?

Poszczególne elementy systemu składają się na dane grupy różnych urządzeń. Spośród nich warto wyróżnić: zraszacze, sterowniki, elektrozawory.

Działanie systemu

nawadnianie

Każdy system automatycznego nawadniania składa się przede wszystkim z miejsca z którego wypływa woda czyli zraszaczy, mikrozraszaczy lub innych urządzeń spełniających podobne funkcje.

Włączaniem i wyłączaniem wody steruje elektroniczne urządzenie, które odpowiada za odpowiedni przepływ strumienia ze zraszaczy.

Z kolei elektrozawory dostarczają odpowiednie ilości wody w poszczególnych strefach naszego ogrodu. Są zazwyczaj połączone kablami elektrycznymi z rurami i sterownikiem.

Automatyczny system nawadniania nie obędzie się również bez czujników wilgotności, które możemy podłączyć do odpowiedniej stacji pogodowej. W ten sposób unikniemy zbędnego podlewania danego miejsca jeśli nie ma takowej potrzeby lub zbyt intensywnego wysuszenia podłoża.

Warto pamiętać, że do zraszania dużych obszarów używa się urządzeń o większym polu działania. Natomiast w przypadku pojedynczych roślin niezbędne są mikrozraszacze.

Na terenach nierównych, gdzie występują pagórki warto wyposażyć swój system nawadniania w dodatkowe linie kompensujące spadki ciśnienia. Z kolei na działkach, gdzie występują młode drzewka oraz krzewy, warto zastosować nawadnianie dokorzeniowe.

Pamiętajmy, jeśli nie zadbamy o odpowiednie nawodnienie naszej działki nigdy nie uzyskamy takiego obrazu naszego ogrodu jaki spełniałby nasze wszystkie oczekiwania.

Nawadnianie jest bowiem niezbędnym czynnikiem odpowiedniego wzrostu roślin oraz ich pięknego, zdrowego wyglądu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Domek ogrodowy dla dzieci – atrakcyjny element ogrodu

Zbliża się wiosna, miejmy nadzieję, że będzie ciepło, a zatem warto pomyśleć, jak można uatrakcyjnić zabawę własnych dzieci. Większość lubi...

Zamknij