nav-left cat-right
cat-right

Czyste oczko – wodne!

Czyste oczko – wodne!


Planując w swoim ogrodzie oczko wodne musimy wiedzieć, że prace związane z jego powstaniem nie kończą się w momencie finiszu. Praktycznie przez cały rok jest przy nim coś do zrobienia, coś co niezaprzeczalnie umożliwia zachowanie jego ładnego wyglądu i pełnej czystości.

Decydując się na oczko wodne w swoim ogrodzie musimy przemyśleć nie tylko wizualny aspekt zbiornika ale i wszystkie praktyczne aspekty: oczyszczanie wody, filtracja itp.

Piękne oczko wodne nie może się oczywiście obyć także i bez rybek oraz roślin. Aby jednak rzeczywiście mogły one w nim żyć i czuć się dobrze należy zadbać o odpowiedni poziom czystości wody oraz jej jakość.

Nic nie pomoże nam lepiej w utrzymaniu owej czystości jak odpowiedni filtr wodny. Oczywiście powinien on być dopasowany do wielkości oczka, znajdujących się w nim roślin i ryb oraz poziomu możliwego zanieczyszczenia wody.

Jaki filtr wybrać?

Filtr to najważniejszy element naszego oczka wodnego. Tylko on potrafi bowiem zapewnić mu estetyczny wygląd.

Filtry działają w bardzo prosty sposób. Oczyszczają wodę ze szczątków zwierząt, roślin oraz pozbywają się nadmiaru pokarmu, osadu, mułu. Sposób działania filtrów jest różny. Ze względu na to dzielimy je na: przelewowe, ciśnieniowe lub grawitacyjne.

Filtry przelewowe oraz grawitacyjne przeznaczane są do stawów i oczek wodnych o większej powierzchni. Ich działanie polega na przepływie brudnej wody przez filtr i oddawaniu wody czystej wprost do zbiornika.

Podczas zakupu tego rodzaju filtrów zaleca się wybór takiego, który ma nieco zawyżone parametry. Wówczas otrzymujemy najbardziej optymalne rozwiązanie.

Do mniejszych oczek wodnych z powodzeniem możemy zaopatrzyć się w filtry ciśnieniowe. Montuje się je w różnych miejscach oczka, niekoniecznie ponad powierzchnią wody.

  staw

O czym należy pamiętać! Żaden filtr wodny nie zapewni nam czystości wody jeśli nie będzie odpowiednio dopasowany do wielkości stawu oraz jeśli nie będzie systematycznie przeglądany przez nas ze szczególnym naciskiem na sprawdzanie jego drożności. Większość filtrów może bowiem zapychać się jeśli filtruje duże ilości brudnej wody. Dobrze więc posiadać tez dobrej jakości pompę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Lampa ogrodowa
Architekt ogrodowy

Ogród to miejsce, w którym możemy okiełznać naturę według swojego gustu. Zapalony ogrodnik jest jak dyrygent, który potrafi kierować wzrostem...

Zamknij