nav-left cat-right
cat-right

Czas na jesienne porządki w ogrodzie

Czas na jesienne porządki w ogrodzie


Już niedługo rośliny i drzewa spowije warstwa śniegu… Jednak nim to nastąpi, należy przeprowadzić w ogrodach i na działkach gruntowne porządki. Zobaczmy, co możemy zrobić już teraz, aby wiosną nasz ogród nie wyglądał na zaniedbany.

 porzadk iw ogrodzie

Rozejrzyjmy się po ogrodzie – być może zostały w nim jeszcze jakieś nie zebrane owoce lub warzywa, które mogą przydać się w kuchni. Nawet jeśli niektóre nie nadają się już do wykorzystania w celach spożywczych, to i tak musimy je pozbierać, aby nie gniły lub by nie dotknęła ich choroba grzybowa.

Zadbajmy o trawnik – przydadzą się wieloskładnikowe nawozy i kompost. Jesienne nawożenie przeprowadzamy z użyciem preparatów fosforowych i potasowych (co 3–4 lata możemy zastosować obornik). Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić, ponieważ zbyt duża ilość nawozu bardziej szkodzi, niż pomaga roślinom.

Niektóre, szczególnie dla nas cenne drzewa i krzewy należy zabezpieczyć przed zimnem i zwierzętami – warto już wcześniej zaopatrzyć się w specjalną siatkę, agrowłókninę czy matę szkółkarską. Dookoła delikatnych krzewów usypujemy natomiast kopce z ziemi, które ochronią pędy przed mrozem, a bardzo wrażliwe na zimno rośliny możemy po prostu przechować w domu.

Pora dokładnie przyjrzeć się gałęziom drzew – w usunięciu starych i chorych gałązek pomoże piła, sekator czy nożyce. Zbierzmy następnie wszystkie zeschłe liście, suche gałęzie i rośliny. Jeśli chcemy oszczędzić sobie nieco pracy, pomyślmy o odkurzaczu ogrodowym do liści (sprawdź np. w sklepie internetowym Leroy Merlin). Porządki w ogrodzie zwykle kończą się ogniskiem, które stanowi wielką atrakcję zwłaszcza dla pomagających nam dzieci. Pamiętajmy jednak, że możemy je rozpalić tylko wtedy, gdy dym nie stanowi zagrożenia dla kierowców czy nie przeszkadza np. mieszkańcom pobliskiego osiedla.

porzadkowanie ogrodu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Mini ogród na balkonie

Nie każdy z nas posiada własną działkę i miejsce, by zorganizować sobie ogródek kwiatowy lub warzywny. Nie oznacza to jednak,...

Zamknij