nav-left cat-right
cat-right

Mini ogród na balkonie

Mini ogród na balkonie


Nie każdy z nas posiada własną działkę i miejsce, by zorganizować sobie ogródek kwiatowy lub warzywny. Nie oznacza to jednak, że osoby mieszkające w bloku muszą zrezygnować z uprawy roślin. Mini ogród możemy sobie bowiem zrobić na balkonie. Takie przedsięwzięcie trzeba jednak dobrze rozplanować.

Nawet najmniejszy balkon może stać się naszym zielonym kącikiem idealnym do wypoczynku. Przede wszystkim musimy pamiętać, że taki ogród powinien być czysty, uporządkowany i wypielęgnowany. Zorganizujmy go tak, by zostało trochę przestrzeni na fotel i stolik. Aby zapewnić sobie więcej prywatności postawmy na zieloną zasłonę z roślin pnących, może to być bluszcz, powojnik lub inny dowolny gatunek. Takie rośliny dość szybko rosną, więc na efekt zielonej balustrady nie trzeba będzie długo czekać. Dobierając kwiaty czy małe drzewka na nasz balkon, musimy wziąć pod uwagę stopień jego nasłonecznienia. Najpopularniejsze kwiaty wśród balkonowych to z pewnością pelargonie, surfinie i petunie. Przy odpowiednim nasłonecznieniu, podlewaniu i nawożeniu kwitną przez całą wiosnę i lato, zapewniając naszym oczom feerię barw. Jeśli nasz balkon jest raczej zacieniony, warto postawić na kwiaty, które i w takich warunkach rozkwitną i zaprezentują się bardzo efektownie. Do takich roślin należą między innymi fuksje i begonie.

Fajnym pomysłem na balkonowe rośliny są różnego rodzaju zioła, które nie tylko zapewnią piękne zapachy i kolorystykę, ale także przydadzą się w kuchni, czy do dekoracji domu. Świeża bazylia, szczypiorek, czy tymianek na pewno przydadzą się do przygotowania smacznego i zdrowego obiadu. Suszona lawenda przystroi nasze pomieszczenia i pomoże pozbyć się moli z szafy. Zioła nie potrzebują specjalnych warunków uprawy. Wystarczy odrobina przestrzeni, światła i wody.

Marzysz o wyhodowaniu własnej sałaty i pomidorów? Zrób to na balkonie! Można wykorzystać do tego standardowe doniczki i skrzyneczki lub zainwestować w specjalny system do uprawy warzyw i ziół na balkonie. Mini garden to nowoczesne doniczki, które tworzą pionowy system nie zajmujący wiele miejsca. Skrzyneczki ustawiamy na sobie, dziki czemu powstaje pionowa ściana z roślinkami. W ten sposób truskawki mamy na wyciągnięci ręki.

Jeśli marzymy o małym ogródku z kwiatami, warzywami i ziołami, możemy bez problemu urządzić go na balkonie. Z pewnością będzie cieszył przez cały rok.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Choroby roslin

Mając  rośliny w domu i w ogrodzie należy o nie odpowiednio zadbać. W przeciwnym razie mogą zachorować.  Jak poradzić sobie...

Zamknij