nav-left cat-right
cat-right

Balkon zielonym azylem

Balkon zielonym azylem


Balkon częstokroć stanowi jedyny azyl zieleni dla osób mieszkających w blokach. Nie każdy ma możliwość spędzania weekendu na działce poza miastem lub w domku na wsi. Dla tych osób substytutem zielonej łąki i lasu może być balkon. Pod warunkiem, że jest pomysłowo urządzony.

 

Możliwości urządzenia balkonu jest mnóstwo, ale wiele zależy od wielkości balkonu. Przy planowaniu należy uwzględnić dwa aspekty: rośliny oraz meble. Jeśli balkon jest mały, nie można zagracać go dużą ilością krzeseł, stoliczków i szafeczek. Nie można także pozwolić sobie na rośliny zajmujące dużą powierzchnię. Stawianie donic z małymi drzewkami iglastymi jest bardzo modne, ale sprawdza się tylko na dużych balkonach. Małe lepiej „ubrać” donicami z kwiatami, które można zawiesić na poręczy od balkonu w taki sposób, aby wisiały na zewnątrz.

Meble na balkon najlepiej wybierać spośród mebli ogrodowych. Zwykłe drewniane krzesełko lub stolik szybko ulegną zniszczeniu pod wpływem niekorzystnych warunków. Deszcz i zmienna temperatura powodują pękanie lakieru oraz odkształcanie się drewnianych elementów mebli. Promienie słoneczne są przyczyną płowienia kolorów. Dlatego na balkon wystawiajmy tylko meble wiklinowe lub metalowe, przy czym wiklinowe powinny być chronione przed wilgocią. Wiklina to dobra opcja dla zadaszonych balkonów. Meble wykonane z tego naturalnego surowca są idealne, jeśli chcemy zaaranżować balkon w stylu rustykalnym.

Roślinami najczęściej uprawianymi na balkonach są kwiaty doniczkowe. Pelargonie to idealne kwiaty dla tych, którzy nie mogą poświęcić wiele czasu na pielęgnację roślin. Pelargonie nie są zbyt wymagające – wystarczy je regularnie podlewać i czasami użyć nawozu do kwiatów. Wysadza się je pod koniec kwietnia. Kiedy zaczynają się chłody, doniczki z kwiatami należy schować do piwnicy lub w inne miejsce, gdzie nie zagrożą im przymrozki. Są to kwiaty wieloletnie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
pielegnacja trawnika
Praca w ogrodzie to przyjemność!

Relaks w ogrodzie? Owszem, pod warunkiem jednak, że nasz ogród rzeczywiście do owego relaksu się nadaje.

Zamknij