nav-left cat-right
cat-right

Jesienne prace w ogrodzie

Jesienne prace w ogrodzie


Są różne okresy w pogodzie, każdy z nich ma niebagatelny wpływ na kondycję naszego ogrodu. W okresie jesiennym kończy się sezon wegetacyjny, więc wszelkie procesy w przyrodzie coraz bardziej zwalniają. Nasza praca jednak nie, bo dla każdego ogrodnika jest to czas intensywnych prac.

Podstawowe czynności

Nie jest to tylko okres zbioru plonów z sadu i ogrodu warzywnego, gdyż taki ogród trzeba przygotować do zbliżającej się nieuchronnie zimy. To także świetny moment, by posadzić nowe rośliny lub przesadzić już rosnące. Na jesień dobrze też sprawdzić, w jakiej formie są nasze przyrządy ogrodnicze. Warto je wtedy naprawić, by służyły nam jak najlepiej w przyszłym sezonie. Wtedy na wiosnę szybko ruszymy z niezbędnymi pracami w ogrodzie. Warto przy okazji sprawdzić ten artykuł http://prasoweinfo.pl/dom/jesien-ogrodzie-sie-niej-przygotowac/.

Nowe rośliny

Jak powiedzieliśmy wcześniej, jesień to bardzo dobry czas, by sadzić nowe rośliny. Nadają się jednocześnie te, które kupujemy w doniczkach, jak i kopane z gruntu. Rośliny posadzone w tym okresie będą miały czas, żeby ukorzenić się do nastania mrozów, w przyszłym zaś roku będą gotowe na rozpoczęcie intensywnego wzrostu. Co więcej, roślin sadzone w tym okresie nie są narażone na zbyt silne słońce czy okresy suszy. W okresie jesiennym w szkółkach znaleźć można rośliny kopane z gruntu, są korzystniejsze cenowo niż te sprzedawane w pojemnikach. Dzięki temu można trochę zaoszczędzić.

wood-bench-986347_960_720

Aż do końca wrześnie jesteśmy w stanie przesadzać rośliny iglaste i zimozielone. To czas, gdy skończyły już roczny przyrost, więc całą energię mogą spożytkować, by się ukorzenić jeszcze przed przyjściem zimy.

Kwiaty

Warto też pamiętać, że jeśli wczesną wiosną chcemy cieszyć się pierwszymi kwiatami, to właśnie jesienią należy posadzić rośliny cebulowe. Do takich roślin, które są sadzone jesienią powinniśmy zaliczyć tulipany, narcyzy, lilie i oczywiście przebiśniegi. Nie zapominajmy jednak, że w tym okresie sadzi się też mniej popularne gatunki, takie jak czosnki ozdobne, zawilce czy kosaćce żyłkowane. Sadzimy je najczęściej we wrześniu i pierwszej połowie października.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zaprojektować ścieżkę w ogrodzie?

Projektowanie ogrodu to szereg różnych czynności, których dobre przygotowanie świadczy o powodzeniu misji. Wśród tych zadań na szczególną uwagę zasługuje...

Zamknij