nav-left cat-right
cat-right

Jak zaprojektować ścieżkę w ogrodzie?

Jak zaprojektować ścieżkę w ogrodzie?


Projektowanie ogrodu to szereg różnych czynności, których dobre przygotowanie świadczy o powodzeniu misji. Wśród tych zadań na szczególną uwagę zasługuje zaprojektowanie ścieżki w ogrodzie. To bardzo ważny element, dzięki niemu w łatwy i bezpieczny sposób dotrzemy do ulubionych miejsc w ogrodzie.

Najważniejsze wytyczne

Ścieżki w ogrodzie powinny być przede wszystkim funkcjonalne, trwałe, ale i estetyczne. Muszą być wygodne i szerokie, najlepiej jak mają od 120 do 150 cm. W takiej sytuacji na ścieżce spokojnie zmieszczą się dwie osoby. Jeśli wystarczy mniej miejsca, to na pewno odpowiednio będzie od 60 do 70 cm.

pexels-photo-140019-large

Przebieg i typ ścieżki

Przebieg ścieżek w ogrodzie, ale i typ nawierzchni powinniśmy dobrać do charakteru ogrodu. W tym sensie trzeba też pamiętać o tym, jakie mamy możliwości finansowe i na co sobie możemy pozwolić. W regularnych ogrodach, gdzie rządzi symetria, bardzo dobrze prezentują się ścieżki proste. Ziemne ścieżki w ogrodzie, czy żwirowe i tłuczniowe potrzebują starannej pielęgnacji, ponieważ dość łatwo zarastają chwastami, przez co dość łatwo ulegają zniszczeniu. Ścieżki o twardej nawierzchni wręcz przeciwnie, są bardzo trwałe, dzięki temu łatwiej je utrzymać w czystości.

Samodzielne wykonanie ścieżki

Są proste sposoby na samodzielne wykonanie takiej ścieżki. Możemy na przykład ją wykonać, układając betonowe płyty chodnikowe. Muszą być oczywiście w odpowiednich odległościach, najlepiej jak pojedyncze elementy znajdują się od siebie o około 60 cm. A może kostka brukowa? Sprawdź czy to dobry pomysł http://kb.pl/teksty/2016/08/12/jak-zaprojektowac-sciezke-ogrodowa-poznaj-popularne-materialy-i-rozwiazania/.

Ważne wytyczne

Przed położeniem płyt trzeba wyciąć z trawnika płaty darni, jakie będą odpowiadać kształtom i wielkości układanych elementów. Następnie podsypujemy kilkucentymetrową warstwę piasku i dopasowujemy kamienie lub drewno w ten sposób, aby były równe z powierzchnią trawnika. Gwarantuje to bezproblemowe strzyżenie trawy. Tego rodzaju ścieżka w ogrodzie pozwoli swobodnie się przemieszczać, do różnych zakątków ogrodu. Tak luźno ułożone płyty możemy obsypać grubym żwirem, dzięki czemu nasza ścieżka będzie bardzo dekoracyjna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ogród moich marzeń, czyli w krainie zieloności

Mając domek i skrawek wolnej przestrzeni możemy wyczarować piękny ogród. Miejsce, które będzie zapraszało swoim pięknem do spędzenia w nim...

Zamknij