nav-left cat-right
cat-right

Zieleń w wielkim mieście, czyli ogród na balkonie

Zieleń w wielkim mieście, czyli ogród na balkonie


Umiejętnie zagospodarowany balkon może stać się namiastką ogrodu. Taki skrawek zieleni w wielkim mieście będzie idealnym miejscem do wypoczynku, a także dodatkowo sprawi, że widok z okien twojego mieszkania będzie znacznie ładniejszy. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci zagospodarować przyjazny balkon.

Dobór roślin

Zastanawiając się, jakimi roślinami ozdobić swój balkon przede wszystkim musisz brać pod uwagę jego wystawę. Chodzi o to, na którą stronę świata balkon jest zorientowany. Od tego bowiem zależy poziom nasłonecznienia.  Jeżeli twój balkon jest zorientowany na południe oznacza to, że dociera do niego bardzo dużo słońca i w związku z tym najlepszym rozwiązaniem będą rośliny światłolubne, które są dodatkowo odporne na suszę. W takim przypadku znakomicie sprawdzą się np. pelargonie, werbeny czy żeniszek meksykański.

geranium-1604951_1280

Natomiast na balkonie eksponowanym na zacienioną część budynku, czyli na wystawę północną wybierzesz rośliny przystosowane do takich warunków. Możesz zatem z powodzeniem postawić na niecierpek Walleriana, begonie bulwiastą, fuksje czy lobelię.

Z kolei na balkonach usytuowanych po stronie wschodniej lub zachodniej idealnie sprawdzi się większość gatunków roślin. W aranżacji balkonu warto także uwzględnić miejsce na zielnik. Świeże zioła będą nie tylko pięknie wyglądały, ale także staną się aromatycznym dodatkiem do potraw. Zielnik można umieścić na parapecie lub podwiesić na ścianie. Więcej sprawdzonych porad na temat doboru roślin na balkon znajdziesz na http://www.vitalogy.pl/zdrowy-styl-zycia,dom,1499,meble-i-rosliny-na-balkon-jakie-wybrac.htm

Donice

Pojemniki, w których umieścisz rośliny balkonowe również mają znaczący wpływ na ostateczny efekt. Dobrym rozwiązaniem są donice wykonane z gliny lub ceramiki, które są dość ciężkie – dzięki nim wiatr nie będzie przewracał roślin, co mogłoby prowadzić do ich łamania. Ponadto doniczki powinny mieć otwory, przez które będzie uchodził nadmiar wody.

Meble i elementy wyposażenia

Aby cieszyć się roślinnością porastającą balkon, należy zadbać również o meble i sprzęty niezbędne do wypoczynku. Balkony są  z reguły mniejsze niż tarasy, dlatego każdy metr ich powierzchni jest cenny. Poszukując zatem mebli na balkon wybieraj sprytne rozwiązania np. składane meble czy podwieszane systemy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Odpoczynek w ogrodzie
Jak wybrać stół ogrodowy?

Stół jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia ogrodu. Bez niego codzienny wypoczynek lub spotkania przy grillu nie byłyby tak wygodne...

Zamknij