nav-left cat-right
cat-right

Różnice między inspektem ciepłym a zimnym



Wykorzystanie inspektów to świetny sposób na wyprodukowanie rozsady, na przykład pomidorów czy ogórków. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, warto abyś poznał różnice pomiędzy inspektem ciepłym a zimnym.  Wnikliwa analiza pomoże Ci wybrać odpowiedni sposób, byś mógł cieszyć się bogatymi zbiorami! Po więcej artykułów tego typu zapraszamy na stronę naszego partnera https://www.taniobuduj.com.pl/kategoria/ogrod/.

Różnica temperatur

Jak sugeruje już sama nazwa, główna różnica pojawia się w temperaturze obu inspektów. W inspekcie zimnym początkowa temperatura powinna wynosić minimum 10 stopni, natomiast w inspekcie ciepłym powinno być to około 15 – 18 stopni.

Różnica w budowie

Tutaj różnica jest zazwyczaj niewielka. W konstrukcji inspektu ciepłego, ścianki boczne są zwykle wyższe niż w inspekcie zimnym. Dzieje się tak dlatego, iż do ogrzewania go stosuje się obornik, będący naturalnym źródłem ciepła. Stanowi on jednak dodatkową warstwę podłoża. Zdarza się, że jesienią wykopuje się wgłębienie na około pół metra, nazywa się to wówczas inspektem zagłębionym. Taki dół wystarczy jesienią przykryć liśćmi, by podłoże nie przemarzło. Można użyć w tym celu również słomianej siateczki. W okolicach wiosny, w marcu, czasem nawet już w lutym, ściąga się część tej warstwy ochronnej by umieścić skrzynię inspektową. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby brzegi skrzyni były delikatnie zagłębione.  W miejsce usuniętej warstwy ochronne umieścić należy warstwę obornika, następnie znów warstwę ochronną (liście, siateczka słomiana), a także ostatnią warstwę, jaką jest podłoże. Należy pamiętać by było ono żyzne. Można w tym celu wykorzystać ziemię uniwersalną, lub wersja dla bardziej pracowitych – kompost wymieszany z glebą/torfem.

W przypadku inspektu zimnego, sprawa wygląda podobnie, jednakże pomija się całkowicie krok, jakim jest umieszczenie w nim warstwy obornika.

Każda warstwa powinna być odpowiednio ubita, wysoka na 20 – 30 cm. Glebę należy przekopać i usunąć z niej starannie wszystkie chwasty.

Różnica w czasie wysiewu

W przypadku wykorzystania inspektu zimnego, po przekopaniu gleby oraz umieszczeniu w nim warstwy żyznego podłoża, można zacząć wysiew poczynając od połowy marca. Jeśli mamy do czynienia z inspektem ciepłym, czas ten ulega przyspieszeniu. Uprawę można zacząć już nawet w połowie lutego!

Inspekt ciepły należy po nałożeniu obornika pozostawić, aby sam się nagrzał, odczekać kilka dni, następnie nałożyć warstwę podłoża i ponownie poczekać, do samoistnego nagrzania. Podczas uprawy, zwłaszcza w początkowej fazie, warto przykryć go włókniną lub słomą, za dnia, gdy słońce dopisuje powinno się zaś go wietrzyć. Inspekt zimny nie wymaga natomiast podobnych kroków.

Teraz właściwie oceń swój czas, możliwości i wybierz inspekt najlepszy dla siebie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
narzędzia ogrodowe
Jak zaplanować strefę gospodarczą w ogrodzie?

Dzieląc ogród na strefy nie zapominaj o wydzieleniu części gospodarczej. Miejsce, w którym będziesz przechowywał narzędzia oraz wykonywał drobne prace...

Zamknij