nav-left cat-right
cat-right

Jak zaplanować strefę gospodarczą w ogrodzie?

Jak zaplanować strefę gospodarczą w ogrodzie?


Dzieląc ogród na strefy nie zapominaj o wydzieleniu części gospodarczej. Miejsce, w którym będziesz przechowywał narzędzia oraz wykonywał drobne prace naprawcze, powinno być dobrze zorganizowane, tak aby służyło ci w komfortowy sposób oraz nie zakłócało wypoczynku w ogrodzie pozostałym domownikom.

Pielęgnacja i uprawa ogrodu to trudne zadanie, jednak jeszcze większym wyzwaniem jest założenie działki. Zanim przystąpisz do sadzenia roślin, musisz umiejętnie podzielić ogród na strefy. Dobrze podzielona posesja, powinna uwzględniać część wypoczynkową, rekreacyjną, reprezentacyjną i gospodarczą. Ta ostatnia to miejsce, gdzie będziesz przechowywał narzędzia i wykonywał drobne prace warsztatowe. Oto kilka porad, dzięki którym zaaranżujesz funkcjonalną strefę gospodarczą. Natomiast jeśli szukasz wskazówek odnośnie pozostałych stref, zapoznaj się z artykułem: O czym pamiętać, dzieląc ogród na strefy?

Podział na strefy

narzedzia, kosiarka

Strefa gospodarcza powinna znajdować się w możliwie najdalszej części ogrodu. Tu będziesz przechowywał narzędzia, czasem coś piłował i przycinał i tu również umieścisz kompostownik. Dlatego właśnie strefa gospodarcza powinna znaleźć się w pewnej odległości od miejsca, w którym będą wypoczywać inni domownicy. Strefę gospodarczą wato otoczyć krzewami, które częściowo ją osłonią lub przęsłami ogrodowymi, po których będą piąć się rośliny ozdobne.

Wyposażenie

garden-grass-meadow-green-medium

Najważniejszym elementem strefy gospodarczej jest domek narzędziowy. Może to być niewielka konstrukcja drewniana, w której wnętrzu zmieszczą się wszystkie niezbędne przybory i narzędzia ogrodnicze. W dobrze zaplanowanej strefie gospodarczej powinny być doprowadzone energia elektryczna oraz woda, które będą niezbędne podczas różnych prac porządkowo-naprawczych.

Ponadto zwróć uwagę na rodzaj podłoża – najlepiej, aby było ono utwardzone – może być wysypane żwirem lub wyłożone kostką brukową. W takim przypadku zapewnisz sobie większą swobodę ruchów np. podczas poruszania się z taczką, czy przenoszenia dużych ładunków np. worków z ziemią ogrodową.

Jeśli nie chcesz tracić miejsca w ogrodzie na część gospodarczą, możesz ją również zorganizować w garażu. W takim przypadku warto do konstrukcji wykonać niewielką przybudówkę, aby narzędzia i sprzęty ogrodnicze nie ograniczyły miejsca do parkowania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
rozrywka dla dzieci w ogrodzie
Kącik dla dzieci w ogrodzie – jak go urządzić?

Ogród to nie tylko ozdoba domu. To też idealne miejsce do wypoczynku. Jeśli chcesz, aby Twoja posesja stała się wymarzonym...

Zamknij