nav-left cat-right
cat-right

Zapuszczone oczko wodne

Zapuszczone oczko wodne


 

Problem z oczkami wodnymi pod wieloma względami przypomina problemy, jakie przedstawiają skalniaki. Zbiorniki te były popularne w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Nowi właściciele starych domów zastają je często w stanie niemalże ruiny. Podobnie jak ogródki skalne, kiedy są w dobrym stanie, wyglądają bardzo ładnie, ale kiedy są zaniedbane, najchętniej omijamy je z daleka. Najpierw musimy więc zdecydować, czy cechy oczka wodnego, takie jak umiejscowienie i kształt, spełniają nasze oczekiwania. Jeśli nie, można się go pozbyć przez osuszenie, zasypanie ziemią, a następnie przeznaczyć na stanowisko dla roślin. Miejsce to będzie miało tendencję do zatrzymywania wody, więc świetnie nadaje się jako podłoże dla pierwiosnków i innych roślin lubiących wodę.

Jeśli jednak planuje się sadzawkę w ogrodzie, przede wszystkim trzeba ją oczyścić. Najlepiej zrobić to na zimę lub wczesną wiosną. Czyszczenie starych stawów w pełni lata nie tylko narazi nas na atak komarów, ale także wpłynie negatywnie na życie w sadzawce.

Kiedy zbiornik zostanie opróżniony za pomocą pompy mułowej lub łopaty i wiadra, należy go dokładnie wyczyścić i jeszcze raz napełnić wodą. To pomoże nam stwierdzić, czy gdzieś występują nieszczelności. Jeżeli basen zbudowany jest w ten sposób, że woda przelewa się z jednej strony, z drugiej pozostawiając wystające na kilka centymetrów betonowe obramowanie, wyższe brzeg trzeba ukryć, wykorzystując do tego rośliny płożące.

Systematyczne opadanie poziomu wody pokazuje, że mamy do czynienia z nieszczelnością. Można wówczas określić poziom, do którego woda opada, i na tej podstawie zlokalizować przeciek. A wiec należy ponownie osuszyć sadzawkę, oskrobać i wyszorować starą powierzchnię niecki, a następnie położyć nową. Malowanie betonu wodoodpornymi komponentami może przynieść pozytywny rezultat, zwykle jednak konieczne jest położenie kilku warstw farby. Warto także rozważyć wyłożenie niecki okładziną butylową. Kupuje się ją przyciętą na wymiar w zakładach specjalistycznych lub w wymiarze standardowym w sklepach z wyposażeniem ogrodniczym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Odnowienie zaniedbanego ogródka skalnego

Spośród wszystkich elementów starego ogrodu zapuszczone skalniaki najtrudniej jest przywrócić do stanu świetności. Pierwszym krokiem, tak jak w całym ogrodzie,...

Zamknij