nav-left cat-right
cat-right

Zadbaj o swój trawnik po zimie

Zadbaj o swój trawnik po zimie


Zgodnie z zasadą – gdy zima odchodzi, trawnik rośnie, musimy być w pełni przygotowaniu do tego, aby w możliwie najlepszy sposób go przywitać. Żaden bowiem z trawników nie powinien być dla nas utrapieniem, ze względu na to, że musimy go kosić i stale o niego dbać, ponieważ ten odwdzięcza się nam wtedy swoją puszystością, gęstością i niepowtarzalną aurą, jaką tworzy, zarówno w naszych ogródkach, jak i bliskiej, przydomowej przestrzeni.

Prace pielęgnacyjne warto rozpocząć na początku wiosny, aczkolwiek najlepiej jest jeszcze drobną chwilę odczekać, aż trawnik na dobre wróci do siebie po ostrej zimie. Może to się wydawać dziwne, ale on, tak samo jak i człowiek, musi dojść do siebie po tak niskich temperaturach. Aby wykrzesać z niego możliwie najwięcej mocy, należy poddać go szeregowi przygotowań, podobnie jak robi się to z zespołem sportowców przed rozpoczęciem nowego sezonu.

Na samym początku powinniśmy się zdecydować na mocne wałowanie naszego trawnika, którego kępy zostały mocno nadszarpnięte poprzez nieustanne zamarzanie i odmarzanie ziemi. Wałowanie możemy wykonać za pomocą specjalnych walców, które możemy doczepić na przykład do naszego ogrodowego traktorka, używanego zazwyczaj wyłącznie do koszenia. Nie wolno zapominać oczywiście o dokładnym zgrabieniu pozostałych w niektórych miejscach liści i resztek suchej i często już obumarłej trawy. Warto zastanowić się nad użyciem bardzo sprawnych narzędzi, które dzięki napowietrzaniu gleby, pozwolą odzyskać naszemu trawnikowi blask. Służą do tego między innymi aeratory i wertykulatory, a także glebogryzarki, które wgryzają bądź też wbijają się w ziemię, aby ją spulchnić, a także oczyścić trawę z wszelkich chwastów. Obecnie na te czynności jest już nieco za późno, ale w żadnym wypadku nie powinniśmy załamywać rąk, bowiem każda z tych czynności z osobną zdecydowanie usprawni nasz trawnik. Początek kwietnia powinien być okresem nawożenie, które doda animuszu i kolorytu w późniejszej fazie. Nie wolno oczywiście zapominać także o podlewaniu, które jest pozycją obowiązkową w trakcie trwania całego wiosenno-letniego okresu. Więcej o pielęgnacji, a także o problemach, które bardzo często dotykają nasz trawnik po zimowym okresie, znajdziecie tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Orientalny namiot

Powoli wraca do nas sezon grilli i pikników. Nie ma przecież nic przyjemniejszego niż wspólne posiedzenie i biesiadowanie ze znajomymi...

Zamknij