nav-left cat-right
cat-right

Wiedeński Schönbrunn

Wiedeński Schönbrunn


To przepiękny obiekt pałacowy, będący letnią rezydencją cesarską. Nazwa – dosłownie – oznacza „piękne źródło”, które ongiś biło w tym miejscu i skłoniło projektantów do postawienia w jego pobliżu okazałej rezydencji oraz olbrzymiego ogrodu – miejsca spacerów rodziny królewskiej, terenu dogodnego na końskie parady, wyścigi, defilady.

Na terenie całego zamku panuje styl barokowy, a malownicze altany, wzgórza, oczka wodne i fikuśnie przycięte żywopłoty potęgują urok przepychu i iście austriackiej elegancji. Miejscowi, jak również przybyli do Wiednia turyści, chętnie spacerują po Schönbrunnie, doceniając rozmach oraz wyobraźnię jego twórców.

Po drodze, tuż od wejścia do ogrodu, mijamy liczne klomby, klasycystyczne pomniki, wiekowe studnie i wspaniały, reprezentatywny labirynt. Onegdaj, alejkami spacerowali członkowie rodziny cesarskiej – wśród pnączy dostrzec można symbole zodiaku, stworzone pod koniec XIX wieku. Sam zaś zielony labirynt powstał w latach 1698 – 1740 i początkowo składał  się z czterech różnych części, zwieńczonych pawilonem na podwyższeniu. Obecnie, sieć zakrętów z krzewów zajmuje 1 715 metrów kwadratowych.

Przy pałacu usytuowano największą w Europie palmiarnię, zbudowaną w 1882 roku. Mijając ten drewniany, stylowy budyneczek, coraz bardziej oddalmy się od letniej rezydencji, za to docieramy na szczyt wzgórza – do pomniku Glorietty, spod którego rozciąga się wspaniały widok na cały kompleks ogrodowy.  Blisko stąd do cieplarni Wüstenhaus, z 1904 roku, w której zebrano sporą kolekcję kaktusów. Dzieci będą miały wielką frajdę zwiedzając ogród zoologiczny, Tiergarten Schönbrunn – mieszkają tu wiekowe słonie i całe stadka młodziutkich zwierzaków, zwiezionych do Wiednia z różnych stron świata.

O piękno tego miejsca dba sztab miejskich ogrodników. Wszelkie prace nadzoruje projektant zieleni, a o długą żywotność kwiatów i krzewów ,,troszczą się” mikrozraszacze, w sezonie letnim pracujące cyklicznie i dostarczające wodę wszystkim roślinom. Po obiekcie obwozi turystów kolejka Panoramabahn, napędzana cichutkim silnikiem Diesla. Pełna trasa przez park prowadzi przez dziewięć stacji i przy prędkości wynoszącej ok. 10 km/h zajmuje mniej więcej pięćdziesiąt minut. Początek podróży to Pałac Schönbrunn.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Oczko wodne – jak zadbać o nie zimą?

Jeśli komuś wydaje się, że w zimie żadne prace w ogrodzie nie są konieczne, jest w ogromnym błędzie i najpewniej...

Zamknij