Coraz bardziej popularna w naszych domach jest sztuka bonsai, czyli miniaturyzacja drzew i krzewów. Czasem błędnie bonsai kojarzy się z Japonią, jednak tak naprawdę pochodzi z Chin, a Japończycy jedynie zapożyczyli pomysł, adaptując go u siebie. Cała sztuka bonsai polega na tym, aby jak najdokładniej odzwierciedlić wygląd drzewa w zminiaturyzowanej wersji – nie jest to sprawa łatwa, dlatego często hodowców nazywa się artystami. Nas będą interesowały bonsai typu indoor, czyli takie, które nadają się do hodowania w domu – najpopularniejsze to pieprzowiec chiński, fikus, czy segeretia, jednak dobrze będą nadawały się też prawie wszystkie gatunki drzew i krzewów występujących w polskich lasach – dąb, lipa, czy odmiany sosen.
Jeśli jednak dopiero rozpoczynamy naszą przygodę ze zminiaturyzowanymi drzewkami najlepiej zakupić gotowy okaz. Nie polecamy jednak wybierania drzewek w hipermarketach, bo, mimo że są tanie, to jednak słabej jakości, dodatkowo przechowywane są w niekomfortowych warunkach. Najlepiej wybrać się do jednego z niewielu co prawda w Polsce sklepu bonsai, albo do szkółki, w której zakupimy kilkuletnie drzewka – zaznaczamy, że takie są najlepsze. Już na samym początku musimy podjąć jedną z najważniejszych decyzji – w którą stronę nasze drzewko będzie rosło, oraz w jaki sposób kształtować będą się gałęzie. Do tego celu potrzebny będzie nam twardy drut, którym w odpowiedni sposób należy okręcić gałęzie. Kolejnym ważnym etapem jest wybór doniczki, która nie tylko powinna pięknie wyglądać, ale przede wszystkim stwarzać dogodne warunki do wzrostu rośliny. Bardzo popularne są też donice w kształcie donicy, lub skały, często ręcznie lepione.
Absolutną koniecznością, jeśli chodzi o pielęgnację naszego drzewka jest oczywiście podlewanie i odpowiednie nawożenie. Największe zapotrzebowanie na wodę ma ono oczywiście w lecie, dlatego wtedy należy je podlewa nawet kilka razy dziennie, raz dziennie wiosną, rzadziej zimą, gdyż wraz z nią zapotrzebowanie maleje. Do nawożenia najlepiej nadają się nawozy w granulkach, które trzeba rozrzucić po powierzchni podłoża. Podstawą sztuki bonsai jest też przycinanie pędów, szczególnie w okresie wegetacyjnym, dzięki czemu nasze drzewko nie będzie się rozrastało, a jego korona nabierze gęstości.
Przy hodowli bonsai dobrze jest się zaopatrzyć w fachową literaturę na ten temat, zadawać pytania na specjalistycznych forach i nie bać się eksperymentować. Najwięcej satysfakcji da nam oczywiście drzewko od samego początku kształtowane i pielęgnowane przez nas i będzie znakomitą ozdobą naszych parapetów.
Wraca moda na ogrody, między innymi dlatego, że to miejsce, gdzie można odpocząć, ale także ze względu na to, że...