nav-left cat-right
cat-right

Survival roślin doniczkowych

Survival roślin doniczkowych


Kwiaty są prawdziwą ozdobą naszych mieszkań. Odpowiednio o nie dbając będą pięknie wyglądać i zdobić nasze pomieszczenia przez naprawdę długi czas. Jeśli chcesz, by także przed Tobą ich pielęgnacja nie miała żadnych tajemnic zapraszamy na krótki artykuł na temat survivalu roślin doniczkowych.

Survival roślin doniczkowych

  • TEMPERATURA – dla większości roślin idealna temperatura waha się w granicach 15-25 stopni. Jeśli na zewnątrz panuje dużo niższa lub dużo wyższa temperatura trzymajmy kwiaty w domu.
  • WZROST –Pamiętając, że rośliny rosną w stronę słońca, obracajmy je co kilka dni zapewniając im równomierny wzrost.
  • PODLEWANIE – Czy kwiat potrzebuje podlania? W celu sprawdzenia, włóżmy w ziemię palec na głębokość ok. 2 cm. Jeśli ziemia jest sucha, roślina potrzebuje podlania. Jeśli ziemia jest wilgotna lub mokra sprawdźmy jej stan za dzień lub dwa. Pamiętajmy też, że niektóre rośliny potrzebują podlania ich od spodu. Dlatego też należy wstawić je do niewielkiej miski z wodą na ok. 20-30 minut, by rośliny pobrały tyle wody ile potrzebują.
  • NAWÓZ – nawóz jest konieczny do zdrowego i prawidłowego rozwoju roślin. Dobrze jest raz na jakiś czas zastosować je u naszych roślin.
  • KURZ – Do wyczyszczenia kurzu z liści roślin użyjmy miękkiej ściereczki nasączonej wodą bądź mlekiem lub użyjmy wewnętrznej strony skórki od banana. Druga opcja dodatkowo odżywi liście. Przy okazji czyszczenia liści usuwajmy te, które są zaatakowane przez szkodniki lub zeschły.

doniczki

Survival roślin doniczkowych podczas urlopu

Wyjeżdżając na urlop zawsze pamiętajmy o trzech rzeczach. Po pierwsze włóżmy do wanny stary, niepotrzebny do codziennego użytku ręcznik i nasączmy go wodą. Na niego połóżmy doniczki z kwiatami. Pozostałe rośliny postawmy z dala od słońca, by parowanie wody zostało spowolnione. Jeśli w czasie naszego wyjazdu nie będziemy w stanie nikomu zostawić kwiatów pod opiekę, a nasze okazy są naprawdę wyjątkowe należy kupić automatyczną konewkę.

Survival roślin  chorych

Dlaczego? Co zrobić, gdy?

  • opadają liście

W tym przypadku rozwiązania mogą być dwa. Albo zwiększyć częstotliwość podlewania albo podlewanie ograniczyć.

  • liście brązowieją na brzegach

Jeśli zauważymy, że nasza roślina zaczyna brązowieć na brzegach sprawdźmy czy jest zbyt często podlewana, stoi w przeciągu lub czy nie jest wystawiona na silne światło słoneczne.

  • liście żółkną

Liście żółkną głównie wtedy, gdy ich podłoże jest zbyt wapienne lub nie mają dostępu do odpowiedniej ilości światła.

  • roślina nie rośnie

Jeśli roślina znajduje się przez długi czas w tej samej doniczce, może to oznaczać, że to właśnie ona jest przyczyną braku wzrostu. Nasz kwiat mógł z niej wyrosnąć. Przyczyna może leżeć również w braku podlewania bądź nawożenia.

doniczki

Źródło: Perfekcyjna Pani domu

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Feng shui a ogród

Według feng shui ogród chiński powinien być stworzony, by nieść harmonię i równowagę. Tyczy się to każdej wielkości ogrodu –...

Zamknij