nav-left cat-right
cat-right

Sposoby na drabinę w ogrodzie

Sposoby na drabinę w ogrodzie


Dopóki drabina jest stabilna, a materiały z jakich jest zrobiona nie zostały nadgryzione zębem czasu, służy nam przy drzewach owocowych, wysokich żywopłotach lub przy doraźnych remontach, których nigdy dosyć ogrodowi i budynkom w nim zlokalizowanym. Co jednak, gdy drabina wybierze się na zasłużoną emeryturę?

Największym błędem jaki popełnimy, gdy zauważymy że drabina niedomaga, będzie jej wyrzucenie. Zawsze można pokusić się o poprawienie jej stabilności i uzupełnienie widocznych ubytków i tym samym przywrócić ją do normalnego funkcjonowania. Jeśli jednak mamy już upatrzoną jej następczynię i tylko czekamy na okazję, by ją nabyć, nie żegnajmy się z wysłużoną od razu. W zależności od jej wielkości można różnorako ją wykorzystać.

Pierwsze co przychodzi nam na myśl w przypadku wysłużonej drabiny, jest przerobienie jej na kwietnik. Możemy zrobić to na dwa sposoby – potraktować ją jako podstawę pod drewniane półki, na których ustawimy donice z różnymi roślinami, bądź potraktujemy drabinę jako kwietnik dla roślin pnących, które w efekcie oplotą ją zielonym dywanem. W tym drugim przypadku dobrze jest przemyśleć umiejscowienie takiego kwietnika, bo przenieść go będzie można tylko wraz z korzeniami roślin.

Zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku konieczne będzie odpowiednie przygotowanie drabiny. Dotychczas korzystaliśmy z niej przy dobrej pogodzie, teraz wystawimy ją na działanie palących promieni słonecznych i ulewnych deszczów. Odpowiednie zabezpieczenie drewna będzie w tym wypadku bardzo ważne, by kwietnik cieszył nasze oczy przez długi czas. Przydadzą się do tego impregnat i lakier do drewna.

autor: Marcin Libera źródło: foter.com  CC - BY

autor: Marcin Libera źródło: foter.com
CC – BY

Jeśli nasza drabina jest niewielkich rozmiarów, może posłużyć nam jako przenośna półka czy podstawka, na której możemy gromadzić rzeczy, które mogą się przydać w trakcie werandowania w zacienionym miejscu ogrodu – że wymienić można tutaj książkę, kosmetyki do opalania czy miskę z ulubioną suchą przegryzką.

Szczególnie efektownie będzie się prezentowała drabina – podstawa do powieszonego na jej szczycie karmnika dla ptaków – w tym wypadku dobrze posłuży nam niewysoka drabina, a gdyby używać do tego celu wysokiej, zawieśmy karmnik na wysokości, która zagwarantuje nam bezproblemową obsługę ptasiego stołu w zimie bez konieczności wspinania się po nierzadko oblodzonych stopniach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rośliny do ogrodu skalnego

Ogród skalny to bardzo charakterystyczny typ ogrodu. Prawidłowo urządzony powinien stanowić miniaturę krajobrazu górskiego i być maksymalnie zbliżony do naturalnych...

Zamknij