Opał na zimę kupiony, dom odpowiednio ocieplony, pies w budzie też na pewno nie zamarznie. Co z ogrodem? Fanatycy uprawy ogrodu o tym nie zapomnieli, jednak amatorzy w natłoku pracy mogli zapomnieć o swoich uprawach. Przez niezabezpieczenie gleby, na wiosnę roślina nie wyda młodych pędów, ponieważ przemarzła. Jak ochronić ogród przed zimą? Oto krótki poradnik dla mniej doświadczonych ogrodników.
Bez paniki. Nie wszystkie rośliny w Polsce wymagają specjalnej ochrony na zimę. Jednak są też te mniej odporne na niską temperaturę oraz takie które trzeba zabezpieczyć w pierwszym roku po posadzeniu. Jest to niestety konieczne.
Ziemia odgrywa kluczową rolę przy konserwacji. Gdy zabezpieczymy te obszary wokół naszych krzewów, drzew i roślin, na wiosnę wszystko pięknie rozkwitnie. Grunt trzeba przykryć odpowiednim materiałem. Najczęściej ogrodnicy stosują korę, słomę, liście drzew, obornik. Pokrycie nie może dotykać roślin, ponieważ te surowce mogą spowodować ich gnicie.
Tak samo jak drogowcy, oprócz soli, zaczęli stosować grys i żwir. Dlaczego? Ponieważ nie powodują korozji znaków drogowych. Te materiały mają jeszcze jedną wspaniała zaletę, nie są tak szkodliwe dla ziemi, jak sól drogowa. Dlatego ogrodnicy biorą przykład z drogowców. Do ochrony ogrodu mogą wykorzystać grys, żwir, keramzyt, a nawet piasek.
Kwiaty, które spotkamy w prawie każdym ogrodzie to róże – ulubienice pań. Dlatego o te krzewy trzeba się troszczyć tak, jak o kobietę. Okrywanie należy rozpocząć w końcu października lub w listopadzie. Róże kopczykujemy ziemią ogrodową. Można użyć także innych materiałów – torfu lub liści. Dla dodatkowej ochrony okrywamy wystające końcówki pędów gałązkami. Trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z osłoną, ponieważ to może zaszkodzić róży. Trawnik również wymaga stosownej pielęgnacji. Jesienią warto oczyścić go z opadłych liści, kamieni i innych odpadków.
Korę czy liście drzew po zimie bez problemu usuniemy. Materiały typu piasek i grys będą stanowić stały element naszego kącika przyrody. Stworzymy dzięki temu ciekawą dekorację ogrodu. Usypując, żwir wokół krzaków i roślin, zbudujemy estetyczną kreację. Takie rozwiązanie wygląda o wiele lepiej niż zwykła ziemia.
Aby wiosną bez problemu rozpocząć sezon i móc cieszyć się zielenią, trzeba zadbać o sprzęt do pielęgnacji ogrodu. W naszym garażu bądź piwnicy nie powinno zabraknąć łopaty, grabi, siekiery, kosiarki oraz nożyc do żywopłotu.
Piasek – może się kojarzyć ze znanym polskim piosenkarzem, plażą nad Bałtykiem, dziecięcą piaskownicą, czy materiałem budowlanym. Można powiedzieć: i...