nav-left cat-right
cat-right

Ścieżki w ogrodzie – na co się zdecydować?

Ścieżki w ogrodzie – na co się zdecydować?


Ścieżki i alejki mają nie tylko ułatwiać nam poruszanie się po ogrodzie, ale powinny równie dobrze się prezentować i pasować do otoczenia. Chodniki możemy wykonać z różnego rodzaju materiału. Na co najlepiej się zdecydować?

Mimo że nie jest to inwestycja pierwszej potrzeby, to prędzej czy później każdy z nas zdecyduje się na utwardzenie nawierzchni w naszym ogrodzie. Zdecydowanie ułatwia to komunikację, pozwala bezproblemowo dotrzeć (np. z taczką) w różne zakątki ogrodu i ułatwia poruszanie się przy niesprzyjającej pogodzie. Jednocześnie dobrze przemyślane szlaki, wykonane z ciekawych materiałów mogą stać się jednym z najładniejszych elementów naszego ogrodu.

Bardzo często decydujemy się na położenie w ogrodzie kostki brukowej. Jest to materiał stosunkowo tani, łatwy do samodzielnego ułożenia i trwały. Wybór wzorów i kolorów jest bardzo duży, dlatego bez problemy dopasujemy ją do otoczenia. Jeżeli planujemy utwardzić większą część ogrodu, która będzie bardziej wykorzystywana, to powinniśmy zdecydować się na kostkę o większej grubości. Zaletą płaskich powierzchni jest to, że są łatwe w utrzymaniu i odśnieżaniu. Jest to szczególnie ważne przy brukowaniu miejsc często uczęszczanych, takich jak ścieżki do domu czy garażu.

Podobne zalety mają płyty chodnikowe, które wracają do łask. W niepamięć odeszły już szare, mało estetyczne płyty. Obecnie możemy wybierać płyty o różnych wzorach i kolorach, które pojedynczo lub w połączeniu z innym materiałem mogą stworzyć naprawdę ciekawą kompozycję.

grys

W ogrodach możemy także zastosować nawierzchnie żwirowe, które bez problemu można położyć samodzielnie. Niestety trzeba często uzupełniać materiał, który szybko się zużywa. Jest także ciężki do zamiatania czy odśnieżania. Zdecydowanie lepiej sprawdza się jako prosta ścieżka, bowiem kolejnym problemem jest wykonanie dobrych obrzeży.

Na krótkich odcinkach ścieżek możemy zdecydować się na ułożenie płytek ceramicznych, klinkierowych lub gresu. Przy zakupie płytek na zewnątrz trzeba jednak zwrócić uwagę na ich wytrzymałość, mrozoodporność i antypoślizgowość.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ogródek na parapecie

Zima to okres wegetacji roślin, jeśli ktoś zatem tęskni za swoim wspaniałym, kolorowym ogrodem, być może zajdzie na to rozwiązanie....

Zamknij