Chrapanie na lekko bujającym się hamaczku rozpiętym między dwoma drzewami palmowymi nie musi być tylko marzeniem lub kadrem z filmu w egzotycznym plenerze. Teraz każdy może wygodnie ułożyć się na hamaku we własnym ogrodzie i oddać poobiednej drzemce.
Hamak wynaleziono w Ameryce Południowej, ale zyskał popularność na całym świecie. Podobno trafiły do Europy wraz z Krzysztofem Kolumbem. Ich funkcjonalność sprawiła, żeby wykorzystywali je żołnierze marynarki wojennej – po złożeniu zajmowały mało miejsca i były lekkie. Najprostszy hamak może być zrobiony z sieci rybackiej, ale oczywiście, wygodniejsze są te wykonane z bawełny. Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż zawieszenie sobie hamaka. Nie do końca. Hamaki różnią się od siebie rodzajem materiału, wielkością, przeznaczeniem. Mogą być wykonane z jednolitej tkaniny lub z siateczki składającej się z setek oczek, które naciągają się równomierni nad naciskiem ciała. Najlepiej wybierać hamaki kolorowe i wzorzyste, dzięki temu zabrudzenia nie będą widoczne, a przecież nie trudno o nie w ogrodzie pod drzewem. Jeżeli chcesz tylko poleżeć, zawieś hamak w rozpiętości minimum trzech metrów. Jeżeli marzysz o drzemce, naciągnij go do tego stopnia, żeby nieobciążony był lekko naciągnięty i nie zwisał. Hamaki z kijami na pewno dodadzą uroku przestrzeni, w jakiej się znajdują, ale jeśli w domu są dzieci, bezpieczniej jest zainwestować w hamak bez kijów (wykończony sznurem), z którego pociecha nie wypadnie. Do poleniuchowiania w pojedynkę wystarczy mały hamak o szerokości półtora metra. Natomiast taki o szerokości do trzech metrów z powodzeniem pomieści dwie osoby. Jeżeli w ogrodzie brakuje drzew, można rozwiesić hamak na specjalnym stojaki – bardzo ważne jest jego stabilne rozłożenie. A w letnie wieczory specjalna moskitiera uchroni leżakowicza przed owadami
Masz duży ogród, mnóstwo zielonego trawnika? Jedno jest pewne, potrzeba Ci dobrego sprzętu do poradzenia sobie z ciągle rosnącą trawą.