nav-left cat-right
cat-right

Przycinanie drzew i krzewów – rodzaje pokrojów

Przycinanie drzew i krzewów – rodzaje pokrojów


Cięcie jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Wydaje się jednocześnie, że amatorzy ogrodnictwa nie do końca rozumieją zasady właściwego cięcia. Nie są one skomplikowane, warto je jednak nieco przybliżyć. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób rośnie dana roślina oraz jaką spełnia funkcję w ogrodzie.

Rośliny to żywe organizmy, które rosną. Nie jest to rewolucyjne stwierdzenie, czasami jednak wydaje się, że właściciele ogrodów zapomnieli o tym niezaprzeczalnym fakcie i spodziewali się, że każda roślina będzie rosnąć zgodnie z ich oczekiwaniami. Każda roślina, którą się sadzi w ogrodzie, najpierw ma za mały pokrój w stosunku do stanowiska, w którym rośnie. Z czasem osiąga pożądany rozmiar, ale to oczywiście nie oznacza, że do tego momentu zdecydowanie ograniczy swój wzrost. Będzie rosnąć dalej, aż zupełnie zdominuje otaczające je środowisko. Wtedy przychodzi czas na wprowadzenie pewnych zmian. Można ją zastąpić inną rośliną albo dostosować jej rozmiar do otoczenia.

Wyróżnia się cztery podstawowe typy pokroju. Parasolowaty, kulisty, kolumnowy i stożkowaty.

Drzewa i krzewy o pokroju parasolowatym kwitną zazwyczaj na końcówkach pędów, potem wypuszczają kilka nowych pędów poniżej kwiatu, pod dużym kątem w stosunku do starszych. Jeśli te pędy i roślina tworzy okrągłą masę kolorowych pędów, przypominającą kształtem pagórek lub parasol.

Rośliny o pokroju kulistym mogą także kwitnąc na końcach, ale zazwyczaj kwitną wzdłuż całego pędu na krótkich bocznych przyrostach. Nowe pędy  wychodzą z głębokich partii rośliny, aby uzyskać dostęp do światła. To sprawia, że rosną prawie równolegle do starszych pędów. Młode rośliny tego typu są zazwyczaj sztywno wyprostowane. Pędy dojrzałych okazów są wypychane przez sąsiednie przyrosty i pod wpływem własnego ciężaru układają się na kształt przypominający łuk lub wazę. Bardzo dojrzałe rośliny o tym pokroju tworzą pełną kopułę.

Kolumnowe rośliny wyróżniają się zwartym, prostym pokrojem. Dzięki dużej liczbie gałązek tworzą one swoiste kolumny. Jeśli zwiększy się liczba, długość i ciężar pędów, kolumna staje się coraz cięższa i mniej kształtna, aż w końcu gałęzie mogą się połamać. Taki pokrój spotyka się zarówno u roślin szerokolistnych, jak i drzew i krzewów iglastych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Idealny trawnik. Co należy wiedzieć?

Tym, co odróżnia trawę od innych roślin, jest przede wszystkim sposób jej wzrastania. Trawa rośnie od dołu w górę. Znaczy...

Zamknij