nav-left cat-right
cat-right

Przesadzanie roślin doniczkowych cz. 2

Przesadzanie roślin doniczkowych cz. 2


W poprzednim artykule pisałam o czynnikach, które decydują o tym, czy roślinę należy przesadzić, czy też nie, a także o wyborze odpowiedniej doniczki i ziemi. Przejdźmy jednak do samej praktyki przesadzania.

Jest kilka ważnych aspektów, o których należy pamiętać, jeśli myślimy o przesadzeniu naszych roślin. Po pierwsze, zaleca się aby je odpowiednio obficie podlać, dzięki czemu proces wyjmowania rośliny, szczególnie starych, więc takich, których korzenie są mocno rozrośnięte, będzie łatwiejszy. Przy wyjmowaniu musimy zachować szczególną ostrożność tak, żeby nie uszkodzić bryły korzeniowej, a kiedy uda nam się ją oddzielić, czasem wystarczy lekko popukać w doniczkę, żeby roślina została z niej uwolniona, jednak bywa i tak, że trzeba użyć do tego celu młotka, lub rozciąć doniczkę. Jeśli już nam się to uda trzeba dokładnie przyjrzeć się korzeniom, zbite i poskręcane trzeba poluzować. Zanim włożymy roślinę do nowej doniczki na jej spód trzeba nasypać keramzytu, na to cienką warstwę ziemi i dopiero na tę warstwę ostrożnie wkładamy bryłę korzeniową. Kolejnym etapem jest proces nasypywania i ubijania ziemi, jednak nie należy robić tego zbyt mocno, żeby zapewnić roślinie odpowiednie warunki do oddychania. Wierzchnią warstwę ziemi można wyścielić ściółką, co pozwoli na zmniejszenie parowania. Po zakończeniu prac, związanych z przesadzaniem roślinę należy podlać, jednak nawożenie będzie konieczne dopiero za miesiąc, gdyż nowa ziemia często jest bogata w składniki odżywcze i to w zupełności wystarczy.
W przypadku dużych i starych roślin proponujemy usunięcie jedynie 2-3 centymetrowej warstwy ziemi i uzupełnienie jej nową – oszczędzimy czas, będziemy też mieli pewność, że niczego nie uszkodziliśmy.

Przesadzanie roślin jest jednym z bardziej istotnych elementów, o których nie można zapominać, mimo że zwykle wykonuje się je raz do roku. Dzięki temu nasze rośliny będą rozwijały się prawidłowo, a ich wygląd jeszcze przez wiele lat będzie cieszył oko.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przesadzanie roślin doniczkowych cz. 1

Ostatnio pisałam o popularnych roślinach doniczkowych, które mogą zdobić nasze domy, dzisiaj chciałabym się zająć bardzo istotną kwestią, obok pielęgnacji...

Zamknij