nav-left cat-right
cat-right

Prace w ogrodzie przed wiosną

Prace w ogrodzie przed wiosną


Pogoda za oknem raczej nie podpowiada pory roku, która powinna być adekwatna do tego okresu. Dla przypomnienia wszystkim niefrasobliwym ogrodnikom – mamy zimę, czas, kiedy można nieco odpocząć od ogrodowych prac, ale nie za długo. Kalendarz ogrodniczy jednoznacznie mówi, że czas rozpocząć przygotowania do wiosny. Dodać należy na wstępie, że przygotowanie ogrodu do przyjścia tej wielobarwnej pory roku trwać powinno właściwie przez całą zimę. To czas, kiedy rośliny, choć nie rosną, potrzebują szczególnej uwagi. Jakie czynności możemy podjąć, aby zapewnić im dobry „start” w marcu?


Zimowe prace w ogrodzie koncentrują się zabezpieczaniu drzew i krzewów przed zimnem. W tym celu zaleca się między innymi bielenie drzewek owocowych wapnem, dzięki czemu ich kora w wyniku mrozu nie będzie pękać. Oprócz tego, krzewy otula się sporą warstwą słomy, a rośliny, które potrzebują dodatniej temperatury, zabiera się do domu lub tworzy się im odpowiednie warunki pod zadaszeniem.
Ogrodnicy będą mieli pełne ręce roboty również wtedy, kiedy spadnie śnieg. O ile jego mała warstwa nie przysporzy kłopotów, o tyle duże ilości śnieżnego, puszystego puchu już tak. Do odśnieżania ogrodu można użyć zarówno łopaty, jak i na przykład elektrycznych odśnieżarek. Jeśli nie mamy na to czasu, ani ochoty, warto chociaż, żebyśmy zajęli się strzepywaniem ściegu z gałęzi – w ten sposób nie dopuścimy do ich złapania pod sporym ciężarem.
Kiedy śnieg już trochę zelżeje, a mrozy nie będą tak ciężkie, można zająć się przycinaniem gałęzi, które zaczęły rosnąć dziko, jak również przygotować ziemię na przyjęcie nowym roślin. Rozsypywanie kompostu można rozpocząć już wtedy, kiedy ziemia trochę odmarznie.
Jeśli odpowiednio przygotujemy ogród jeszcze przed rozpoczęciem wiosny, z pewnością dostaniemy sowitą zapłatę za tę pracę. Rośliny obrodzą bujnie i  szybciej, niż w ogrodach leniwych sąsiadów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Palmiarnia Poznańska i Park Wilsona

Palmiarnia w Poznaniu ma już ponad 100 lat. „Staruszka” znajduje się w Parku Wilsona, który jest jeszcze bardziej leciwy, bo...

Zamknij