nav-left cat-right
cat-right

Podstawowe założenia nawadniania kropelkowego ogroduTrudno w to uwierzyć ale współczesne gospodarstwa podobnie jak inne dziedziny gospodarki, aby rzeczywiście móc przynosić dochody musza wprowadzać coraz to nowsze metody produkcji, które znacznie zwiększą ich konkurencyjność.

Nowe technologie, w tym skuteczne i tanie nawadnianie to jeden z tych elementów na który kładzie się szczególny nacisk.

Tylko skuteczny system nawadniania pozwoli bowiem zmniejszyć koszty produkcji oraz przyblizyc swoje gospodarstwo do innych będących w unii europejskiej.

Spośród wszystkich nowoczesnych systemów nawadniania największym zainteresowaniem cieszy się nawadnianie kropelkowe. Dlaczego?

Nawadnianie kropelkowe ma wiele zalet, najważniejsze z nich to:

  • Znacznie krótszy czas poświęcony na wykonywanie prac związanych z podlewaniem, a tym samym i znacznie mniejszy wysiłek fizyczny danej osoby,
  • Większa wydajność oraz powiększenie ilości plonów,
  • Znacznie mniejsze koszty związane z rachunkami za wodę.

Na czym polega oszczędność zastosowania systemu nawadniania kropelkowego?

Mechanizmy systemu kropelkowego mają wbudowany mechanizm, który potrafi rozłożyć dawki dziennego zapotrzebowania na wodę dla danej rośliny w danych warunkach. Tym samym podlewanie odbywa się w cyklach, a nie jak normalnie w postaci jednej dużej dawce.

Nawadnianie kropelkowe odbywa się poprzez specjalnie zamontowane dozowniki. Różnią się one od siebie konstrukcyjnie w zakresie wydajności oraz oprzyrządowania.

Całość instalacji nawadniania kropelkowego to szereg rur wykonanych z tworzywa sztucznego oraz dozowników.

Nawadnianie szczególnego znaczenia nabiera oczywiście w okresie występowania wysokich temperatur powietrza. Dlatego podczas ustawiania parametrów urządzenia ten okres powinien być dla nas wytyczną do wszelkiego rodzaju obliczeń.
Wylicza się średnio, że zużycie wody w tym czasie powinno zawierać się pomiędzy 0,5 a 0,75 l wody na godzinę.

Oczywiście ilość podawanej wody to także rodzaj rośliny oraz wielkość całego gospodarstwa.

Warto pamiętać, tylko dobra instalacja nawadniająca zapewni naszym roślinom odpowiedni wzrost i rzeczywiście wysokie plony. Nawadnianie kropelkowe spełnia wszystkie wymogi jakie powinien posiadać dobry system nawadniania. Jeśli jednak mamy wątpliwości co do jego instalacji warto udać się do specjalistycznego sklepu i poradzić się fachowca, jaki system będzie w naszym przypadku najlepszy.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
pnacza
Popularne pnącza na ściany budynków

  Z zazdrością w oczach spoglądasz na dom swojego sąsiada, a dokładnie na jego ściany zewnętrzne, które porasta bardzo dekoracyjne...

Zamknij