nav-left cat-right
cat-right

Pielęgnacja trawnika

Pielęgnacja trawnika


Pielęgnacja trawnika należy do podstawowych czynności związanych z pracą w ogrodzie. Jego odpowiednia konserwacja przyczynia się do zdrowego i pięknego wyglądu naszego zielonego zakątka. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych kwestii związanych z powyższym tematem.

Jak odbywa się zakładanie trawnika?

Trawę wysiewa się głównie w okresie od kwietnia do października. Pierwszą czynnością jest nawożenie, następnie wysiewanie trawy w rozłożeniu 30g na metr kwadratowy. Kolejno przykrywamy ziemią na głębokość ok 10 mm. Następnie lekko przyduszamy. Po około 1-3 tygodni trawa zacznie kiełkować.

W jakich odstępach należy podlewać trawnik?

Podlewanie trawnika w początkowym okresie powinno odbywać się częściej. Zalecane jest podlewanie codzienne lub nawet kilka razy dziennie przy okresie kiełkowania, używając przy tym mniejszej ilości wody. W późniejszym okresie trawnik należy podlewać raz lub dwa razy w tygodniu większą ilością wody.

Kiedy zacząć koszenie trawnika?

Przyjęło się, że trawnik należy kosić, gdy osiągnie on wysokość około 10 cm. Pierwsze koszenie powinno obniżyć wysokość trawy o połowę. Kolejne zabiegi są całkowicie dostosowane do własnych preferencji. Jeśli chodzi o częstotliwość koszenia trawy zwykle ma to miejsce raz lub dwa razy na tydzień.

Kiedy zacząć nawożenie trawnika i który nawóz wybrać?

Po pierwszym koszeniu trawy można zacząć nawozić. Nawożenie powinno odbywać się około 3 razy na jeden sezon. Najlepsze są nawozy specjalnie dostosowane do traw, które zawierają w swoim składzie wiele składników. Najszybszy efekt otrzymamy używając nawozów płynnych.

Jak nawozić?

Nawożenie powinno odbyć się zaraz po koszeniu trawy, gdy trawa jest sucha, a następnie obficie polać trawnik wodą.

Czy nawożenie jest potrzebne?

Nawożenie potrzebne jest głównie ze względu na to,  by zwiększyć zawartość składników pokarmowych znajdujących się w glebie. Poprawione zostają również właściwości chemiczne roślin. Dzięki niemu wygląd trawy zostaje poprawiony.

Czy waponowanie trawnika jest potrzebne?

Wapnowanie zwykle stosuje się, by zmniejszyć kwasowość ph gleby. Wapowanie stosowane jest raz na kilka raz.
pielegnacja trawnikapielegnacja trawnika

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
SOS dla ogrodu

Opał na zimę kupiony, dom odpowiednio ocieplony, pies w budzie też na pewno nie zamarznie. Co z ogrodem? Fanatycy uprawy...

Zamknij