nav-left cat-right
cat-right

Parki i ogrody Bolonii

Parki i ogrody Bolonii


Stolica regionu Emilia Romana, bywa nazywana ośrodkiem dobrego smaku i elegancji, ,,spacerującej w cieniu słynnych Dwóch Wież”. Spacerować można po licznych parkach i ogrodach – oto więc te, które – będąc w Bolonii – warto poznać.

Przy Viale Gozzadini, znajduje się Giardini Margherita – głowny park miejski. Powstał w 1875 roku: zasadzono w nim dęby, wytyczono ścieżki, jak również – w późniejszym okresie – stworzono małe jeziorko, nad którym teraz – w specjalnie zaprojektowanym obiekcie – organizowane są koncerty, wieczorne imprezy.

Z kolei na Piazza VIII Agosto tętni codziennym życiem Parco Montagnola. W XIX wieku był to park krajobrazowy, obecnie ogrody są otwarte dla Włochów oraz turystów, zapraszają równymi trawnikami i miłym chłodem, bijącym od sporego stawu. To idealne miejsce na poranny jogging, na spacer z psem, na przechadzkę z dzieckiem.

Orto Botanico czyli boloński ogród botaniczny znajdziemy przy Via Irnerio. Piękny, historyczny kompleks zieleni stworzono w XVI wieku – aktualnie zawiera ponad 5000 gatunków roślin. Znajdziemy to sekwoję, szklarnię dla kaktusów i roślin owadożernych, okazy tropikalne oraz krzewy śródziemnomorskie, rośliny lecznicze. Ogród nieczynny jest w niedzielę.

Przy Via Saragozza mieści się Villa delle Rose – to, położony na stokach Monte Franco, imponujący ogród różany, posiadający kompleks muzealny, od roku 1916 należący do miasta. Pracują tu najlepsi ogrodnicy i floryści, pielęgnujący całą hodowlę, powiększający ją o nowe gatunki i rozwiązania przestrzenne.

Podobnie sprawa wygląda z Villa Guastavillani (Via degli Scalini), tj. z obiektem zbudowanym w XVI wieku, wedle projektu wybitnego architekta, Tomasza Martelli. Jeśli ciekawi jesteście, jak wygląda oryginalny, włoski styl, kształtujący ogrodnictwo tego regionu, odwiedźcie Villę i spędźcie kilka godzin w wyjątkowym, pachnącym miejscu. Będą to niezapomniane chwile.

Warto wspomnieć o – położonym nieco na uboczu miasta – ogrodzie Villa Spada (Via Casaglia – Bolonia 1). Na jego terenie powstała pokaźna, nowoczesna biblioteka, otoczona ławkami i bajkowymi żywopłotami, wśród których można spacerować z książką w dłoni, uczyć się, relaksować. W osiemnastowiecznym parku zwiedzimy tarasy, z których rozciąga się zapierający dech widok na okoliczne wzgórza Bolonii. Jest botanicznie – romantycznie!

Opuszczając miasto, odwiedźmy duży Bolonii Cavaioni Park, rozciągnięty wzdłuż Via di Casaglia. To ciekawa mieszanka łąki, pół winnych, obszarów leśnych, sadów oraz plantacji roślin polnych, które – karmione włoskim słońcem – rosną, kwitną, stale się rozprzestrzeniają. Tu też, co cenne w sezonie wakacyjnym, znajduje się niemałe jezioro.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie drzewko wybrać na choinkę?

Święta za pasem. Pora zastanowić się, jakim będą pachniały lasem: świerkowym, jodłowym, sosnowym, a może... cyprysowym? Które z drzewek wybrać...

Zamknij