nav-left cat-right
cat-right

Park Skaryszewski

Park Skaryszewski


Park Skaryszewski w Warszawie należy do jednego z zabytkowych parków krajobrazowych. 13 grudnia 1973 roku został dodany do krajowego rejestru zabytków. Park ten, imienia Ignacego Jana Paderewskiego, obejmuje powierzchnię pięćdziesięciu ośmiu hektarów, a założony został na terenach Skaryszewa.

Park ten znajduje się na południowej Pradze, pomiędzy ulicami Zieleniecką, Waszyngtona i Międzynarodową. Jedną z jego granic wyznacza brzeg Jeziora Kamionkowskiego.

Park Skaryszewski należy do jednej z największych przestrzeni zielonych Warszawy.

Zaprojektowany został jako miejsce do rekreacji i wypoczynku. Na jego terenie znajdują się jeszcze zabytkowe dróżki, które przystosowane były specjalnie do jazdy dorożkami oraz sztuczne jeziorka, które są jego niewątpliwa ozdobą. Poza tym liczne rzeźby, fontanny, pergole porośnięte kwiatami.

Zaprojektowanie jeziorek i całej szaty roślinnej parku jest dziełem Franciszka Szaniora. Dodatkową atrakcją parku są sztuczne utworzone wzgórza, wodospad i rozarium.

Dla ciekawych szczególnych okazów roślinnych ważną informacją będzie, że w Parku Skaryszewskim odnaleźć można aż dwieście osiemdziesiąt gatunków drzew i krzewów.

Dlaczego taka nazwa parku? Jak z wcześniejszych informacji można było wywnioskować park został tak nazwany na pamiątkę miasta Skaryszew, które obecnie już nie istnieje, a mieściło się w niedalekiej okolicy parku.

Przez miejscowych, posługujących się warszawską gwarą, park ten nazywany jest Skaryszakiem lub Padereszczakiem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przygotowania terenu i sianie trawy

Niezależnie od tego, czy mamy do zagospodarowania mały wycinek zieleni, jak na przykład niewielka część ogrodu, czy większą przestrzeń, na...

Zamknij