nav-left cat-right
cat-right

Otocz swój ogród

Otocz swój ogród


Częścią każdego domu jest ogrodzenie. Jest niejako jego wizytówką. Nie bez znaczenia pozostaje ono również dla ogrodu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia?

Wobec różnorodności jaka panuje w sklepach, wybór ogrodzenia wcale nie jest taki prosty jak by się mogło wydawać. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie o funkcje takiego ogrodzenia. Czy ma ono pełnić rolę estetyczną czy tylko odgradzać nas od reszty świata? A jeśli tak, to czy ma to robić pobieżnie czy odgrodzić nas totalnie? Czy też może ma stanowić zabezpieczenie przed włamywaczami? Wydawać by się mogło, że bardziej bezpieczne jest ogrodzenie zabudowane. Owszem, jest ono bezpieczne, ale dla potencjalnego złodzieja. Gdy już uda mu się wejść na posesję, nikt go nie zobaczy z ulicy. Jeśli ogrodzenie jest zabudowane po całości, sąsiedzi również nie zobaczą obcej osoby kręcącej się pod domem sąsiadów. Zabudowane ogrodzenie zwiększy na pewno poczucie prywatności, ale wcale nie ochroni nas bardziej przed włamywaczami niż ogrodzenie ażurowe. Jeśli już się na takie decydujemy, część boczna, czyli odgradzająca nas od sąsiadów, nie musi być aż tak zabudowana. Zabudowane ogrodzenie wybiera się zazwyczaj, gdy ogród znajduje się z przodu domu i często w nim przesiadujemy, a dom znajduje się blisko ulicy. Jeśli jest to dość ruchliwa ulica, takie ogrodzenie może dodatkowo pełnić funkcję wyciszającą.

Wybierając ogrodzenie należy też zwrócić uwagę na architekturę domu i dopasować je do niego. Jeśli dom jest prosty i nowoczesny pasować będą do niego proste panele ogrodzeniowe lub płoty drewniane. Do bardziej wyszukanych domów, wręcz rezydencji, odpowiednie będą zdobione przęsła metalowe. Te ostatnie są najdroższe. Najtańszym ogrodzeniem jest natomiast siatka, choć nie prezentuje się zbyt estetycznie. Jeśli nie stać nas na przęsła metalowe w wymyślnych kształtach, lepiej wybrać panele ogrodzeniowe, które wyglądają dużo lepiej niż siatka. Poza tym są bardzo łatwe w montażu i dosyć wytrzymałe.

Ogrodzenie powinno być wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Druty w siatce czy panelach powinny być ocynkowane, a więc zabezpieczone przed rdzą. Dobrym materiałem na ogrodzenie są cegły klinkierowe. Są bardzo wytrzymałe, mało nasiąkliwe i mrozoodporne. Są również odporne na brud i uszkodzenia mechaniczne. Ich kolor nie blednie z biegiem lat. Można je połączyć z metalowymi przęsłami, z drewnem lub z kamieniem. Zaletą kamiennego ogrodzenia jest jego ognioodporność oraz naturalny wygląd. Kamień i drewno niewątpliwie zapewniają kontakt z naturą i idealnie pasują do ogrodu, zwłaszcza jeśli są w nim inne drewniane lub kamienne konstrukcje.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
srodki chemiczne
Jak walczyć z myszami w ogrodzie?

Dla wielu osób gryzonie nie są niczym szczególnie przeszkadzającym i złym. Niestety jeśli posiadamy duży ogród z rabatami możemy przekonać...

Zamknij