nav-left cat-right
cat-right

Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu


Przy projektowaniu swojego ogrodu rzadko myślimy o tym, jak go oświetlić – ta konieczność pojawia się już w takcie jego użytkowania. Okazuje się, że warto podświetlić podjazd, ganek a także przestrzeń, którą przeznaczamy na relaks. Teraz, kiedy nachodzą coraz cieplejsze dni i wreszcie będziemy mogli zasiąść wieczorami w ogrodzie, sposób oświetlenia ma duże znaczenie.

Lampy stojące

Jednym z rodzajów oświetlenia ogrodowego są stacjonarne lampy stojące. Różnorodność styli dostępna na rynku jest ogromna – znajdziemy takie w stylu retro imitujące stare latarnie uliczne i zupełnie nowoczesne i proste wzory. Wyposażone w ledowe żarówki mogą one dawać wyjątkowo silne światło. Takie lampy znajdą najlepsze zastosowanie na podjazdach i ustawione wzdłuż ścieżek lub na tarasie.

Lampy solarne

To bardzo popularny i energooszczędny rodzaj oświetlenia ogrodowego. Ich zdecydowaną zaletą jest to, że możesz zmieniać swobodnie miejsce ich usytuowania, gdyż są one bezprzewodowe; wyposażone w panele solarne wykorzystują energię słoneczną kumulowaną w ciągu dnia po to, by wieczorem się zapalić. Najczęściej występują one w kształcie słupków wbijanych w ziemię, ale dostępne są także w kształcie kinkietów, lampionów, słupków i opraw najazdowych.

Kinkiety i plafony

To lampy, które mogą być wieszane na ścianę i oświetlać nasze schody, ganek, taras i podjazd. Wśród nich możemy znaleźć także silnie świecące reflektorki, które oświetlą nam całe podwórko. Niektóre z nich mogą się włączać na ruch. Lampki wpuszczane w bruk i ziemię ładnie oświetlą nasz podjazd, a kinkiety mogą zostać przytwierdzone do muru ogrodzenia i oświetlić bramę. Wśród nich możemy znaleźć wzory nowoczesne i minimalistyczne oraz stylizowane na XIX wieczne latarnie.

Oświetlenie dekoracyjne

Wśród lamp ogrodowych znajdziemy także takie, które będą głównie pełniły funkcje dekoracyjne przy okazji stanowiąc dodatkowe źródło światła na imprezy, organizowane na świeżym powietrzu. Mogą to być na przykład przenośne latarnie-lampiony na świeczki lub wykorzystujące energię słoneczną, które postawimy na stole bądź powiesimy na werandzie.

oświetlenie ogrodu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
rozrywka dla dzieci w ogrodzie
Rozrywki plenerowe dla dzieci

Wiosna zagościła na dobre – robi się coraz cieplej i każdy z nas chętniej spędza czas na świeżym powietrzu. Z...

Zamknij