nav-left cat-right
cat-right

Ogrody w Książu

Ogrody w Książu


W naszej podróży po najpiękniejszych ogrodach świata chciałbym jeszcze przez chwilę pozostać na Dolnym Śląsku. W malowniczej miejscowości koło Wałbrzycha znajduje się zamek Książ. Wokoło zamku rozpościerają się przepiękne tarasowe ogrody i to właśnie im pragnę poświęcić dzisiejszy wpis. Zamek Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce a otaczające go 12 grodów jest z pewnością nie lada gratką dla miłośników przyrody. Historia zamku i kompleksu parkowo-ogrodowego jest niezwykle ciekawa, więc zachęcam do zapoznania się z nią. Ja jednak skupię się na opisie samych ogrodów tarasowych. Powierzchnia wszystkich dwunastu tarasów zajmuje około dwóch hektarów.


Taras Główny

Taras główny jest reprezentacyjnym dziedzińcem, który znajduje się bezpośrednio przed głównym wejściem do zamku. Na samym środku tego dziedzińca znajduje się sporej wielkości gazon. Żywopłoty i roślinność rozpostarta wokoło tarasu głównego jest poukładana niezwykle geometrycznie. Całość otoczona jest kamienną barierą w barokowym stylu. Na tarasie oprócz balustrady znajdują się także inne elementy małej architektury ogrodowej wykonane z kamienia. Są to między innymi liczne rzeźby, latarnie i wazony.

Taras Prochowy

Nazwa tego tarasu pochodzi od znajdującej się w południowo-zachodnim narożniku ogrodu Baszty Prochowej. Taras podobnie jak pozostałe urządzony jest w stylu francuskim. Większą część tego tarasu zajmują trawniki, kwiaty oraz krzewy.

Taras Bogini Flory

Wdzięczna nazwa tego właśnie tarasu pochodzi od znajdującego się na nim posągu przedstawiającego postać bogini. Usytuowany jest on w skrajnej niszy porośniętej pięknym bluszczem. W samym centrum tego tarasu znajduje się wspaniała fontanna Trytonów, która jest doskonałą ozdobą. Taras bogini Flory przyozdobiony jest głównie fantazyjnie ukształtowanymi obwódkami z bukszpanu.

Taras Wodny

Kolejny taras przez wielu uważany jest za najpiękniejszy pośród znajdujących się w Książu. Na przestrzeni tarasu w kształcie prostokąta znajduje się, aż 27 fontann tonących w kompozycjach z bukszpanu. W tym miejscu warto poszukać ustronnej ławki ogrodowej by chociaż na chwilę usiąść i delektować się pięknem krajobrazu.

Taras Kaskadowy

Kolejnym tarasem, na który warto zwrócić szczególną uwagę jest taras kaskadowy, nazywany również różanym. Jak sama nazwa wskazuje znajdziemy tutaj wiele niesamowitych kompozycji róż oraz bukszpanu. W północnej części tarasu odnajdziemy piękną kaskadową fontannę wbudowaną w skałę.

Taras Kasztanowcowy

Wiosną z pewnością nikt nie przejdzie obok kwitnących kasztanowców znajdujących się na tym tarasie. Ogrodzony jest on zdobioną balustradą z kamienia a w samym centrum znajdziemy to co zostało z fontanny Donatella.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Altany Ogrodowe

Ogród jest miejscem, w którym wypoczywamy po ciężkim dniu pracy, spędzamy czas z rodziną lub przyjaciółmi lub szukamy ciszy, cienia...

Zamknij