nav-left cat-right
cat-right

Ogród w butelce

Ogród w butelce


Latimer. To nazwisko w ostatnich miesiącach stało się niezwykle popularne. Kryjący się pod nim człowiek stworzył niezwykły ogród zamknięty w butelce nieotwieranej przez 41 lat! Co istotne ogród wciąż jest zielony i rozwija się w najlepsze. 

80letni David Latimer to wielki miłośnik ogrodnictwa. Pewnego dnia, dokładnie w niedzielę wielkanocną w 1960 roku (więc było to ponad 52 lata temu) postanowił wyhodować ogród w wielkiej, 37litrowej szklanej butelce.  Po prostu, z ciekawości. Z początku fascynacja nad ogrodem była ogromna i pan Latimer doglądał i dbał o wszystko jak należy, jednak jak to bywa, z czasem panu Davidowi hodowla się znudziła. Dodatkowo myślał, że rośliny lada dzień umrą. Przestał więc doglądać hodowli, zamknął butelkę korkiem i nigdy więcej już jej nie otwierał. Myślał, że rośliny uschną w najbliższym czasie. Jednak od 1972 roku tak się nie stało.

ogrod w butli

Sukces przetrwania roślin prawdopodobnie tkwi w wyjątkowej cyrkulacji powietrza, niewielkiej ilości wody, która wciąż jest przetwarzana oraz optymalnej ilości składników odżywczych.  W butelce powstał własny ekosystem, który nie ma zamiaru przestać istnieć. Wielką zagadką jest to, że, jak utrzymuje pan Latimer, ogród w butelce miał i dalej ma bardzo ograniczony dostęp do światła.  Podczas czasowej styczności ze światłem zachodzi proces fotosyntezy, który utrzymuje rośliny przy ciągłym życiu. Rośliny nie są podcinane i ich wysokość automatycznie dostosowała się do wysokości butelki.

Cofnijmy się jeszcze na chwilę do roku 1960. Co w butelce umieścił Pan David? Z tego co pamięta twórca ogrodu, do 37 litrowej butelki (która wcześniej miała styczność z kwasem siarkowym) został umieszczony kompost, nasionka trzykrotki (za pomocą drutu), a następnie całość została podlana pół litrem wody.

ogrod w butli

Z powodu brytyjskiego konkursu, zdjęcia ogrodu w butelce obiegło cały świat.  Przyczyniło się do rozpoczęcia własnych hodowli przez wielu miłośników ogrodnictwa. Czy powtórzą sukces pana Davida Latimera? Niestety musimy na to poczekać kilkadziesiąt lat.

zdjęcia: dailymail.co.uk

One Response to “Ogród w butelce”

  1. Bobik pisze:

    Ja tam nawet widzę twarz Boga na tej butelce Piękne !!!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
kompostownik
Jak wizualnie zwiększyć własny ogród?

Dobrym sposobem na uczynienie własnego ogrodu większym jest układ z licznymi zakrętami, spiralami, czy krzyżowaniami. Przestrzeń nie musi być wielka,...

Zamknij