nav-left cat-right
cat-right

Odpowiednie nawożenie roślin

Odpowiednie nawożenie roślin


Wiemy, że nawozy są niezbędne – bez nich nasze wypieszczone rabatki nigdy nie zarosłyby kwiatami, a nasz trawnik nie byłby z pewnością tak bujny i zielony. Nawozy są dla roślin tym,czym witaminy i minerały dla ludzi – są niezbędne dla ich wzrostu, zdrowia i prawidłowego funkcjonowania.

Dlatego dostarczenie nawozów roślinom jest naszym obowiązkiem, jednak nie jest to sprawa tak prosta, jak może się wydawać. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą bowiem, że istnieje wiele czynników, nad którymi trzeba się zastanowić, zanim przystąpimy do procesu nawożenia.

Przede wszystkim jest to czas uwalniania się składników pokarmowych do podłoża, istnieją bowiem nawozy zarówno o krótkim, jak i wydłużonym okresie działania. Jeśli zależy nam na natychmiastowym dostarczeniu dobroczynnych minerałów roślinom, należy wybrać oczywiście nawozy o natychmiastowym działaniu. Jednak należy uważać – przy zbyt dużej dawce w krótkim czasie roślina także może przedawkować!

Jeśli chcemy, aby nasze nawożenie wystarczyło na cały okres wegetacyjny roślin, warto wybrać nawozy o wydłużonym okresie działania, których powolny rozkład powoduje stopniowe dozowania składników odżywczych do gleby.

Oprócz tego mamy także wiele rodzajów nawozów do siewu nasion. Najlepiej o takich nawozach dowiedzieć się jak najwięcej, gdyż wszystkie nasiona są wyjątkowo delikatnie i należy obchodzić się z nimi znacznie delikatniej, niż z dojrzałymi roślinami. Nie warto samodzielnie zgadywać, czy wolno je nawozić, czy nie. Odmiennego traktowania wymagają kwiaty, trawnik, czy warzywa. Aby nasze plony były piękne i zdrowe, kluczowa jest wiedza o odpowiednim nawożeniu.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Goryczki z gór schodzą do ogródków

Kazimierz Przerwa-Tetmajer w wierszu, zatytułowanym „Goryczki”, opiewa te maleńkie, górskie kwiatuszki, ukazując ich siłę i wolę życia, skontrastowane z ostrym,...

Zamknij