nav-left cat-right
cat-right

Oczko wodne jak malowane

Oczko wodne jak malowane


Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że wiosna w pełni. O ile niektóre prace ogrodowe wymagają odpowiedniej pory roku, ze względu na okres wegetacyjny roślin, czy dodatnią temperaturę, o tyle budowa oczka wodnego nie ma takich wymagań. W kilku krokach postaramy się pokazać w jaki sposób je stworzyć – wbrew pozorom nie jest to takie trudne i nie potrzeba pomocy fachowca.

Po pierwsze będziemy musieli znaleźć odpowiednie miejsce na nasze oczko, dobrze, żeby znajdowało się tam, gdzie często przebywamy – w okolicach altany, ławki lub tarasu, przynajmniej będzie czym nacieszyć oko. Istotny jest również stopień nasłonecznienia, nie może on być zbyt duży, ponieważ sprzyja to rozwojowi glonów. Kilka godzin w pełnym słońcu zupełnie wystarczy.

Kształt naszego oczka wodnego zależy tylko od nas. Możemy się zdecydować na bardziej owalny, czy o nieregularnej „linii brzegowej”, ważna jest natomiast głębokość – musi to być minimum 40-50 cm, w przypadku hodowli ryb, powyżej 1 metra. Przy niedużej wielkości naszego oczka w zupełności wystarczy nam łopata, jeśli jest bardziej rozległa, wspomóżmy się małą koparką. Pamiętajmy, że oczko powinno być lekko nachylone, żeby w zimie lód nie powodował pękania ścianek. Tak wykopany dół musimy wyścielić. Nada się do tego folia PCV – pamiętajmy o jej zapasie, żeby przymocować ją do brzegu, albo specjalne formy, które możemy kupić w sklepach ogrodniczych.

Jeśli nasze oczko jest małe należy w nim zamontować filtry, żeby woda była w ciągłym ruchu, jeśli większe, sprawdzą się kaskady wodne i małe wodospady. Żeby wzmocnić „efekt” naszego oczka możemy wokół niego zamontować oświetlenie solarne, swoje zadanie spełniają również lampy pływające po powierzchni oczka.

Jeśli chodzi o rośliny to niezbędne jest zadbanie o minimum trzy piętra roślin, dodatkowo rośliny rosnące nad brzegiem muszą mieć idealne warunki. Wśród roślin szczególnie sprawdzają się grzybienie, czyli popularne lilie wodne, przęstki pospolite, z roślin podwodnych wywłócznik okółkowy, a nadbrzeżnych kosaniec żółty, pałka wodna i tatarak.

Stworzenie oczka wodnego może i jest nieco czasochłonne, podobnie jak pielęgnacja, ale nie ma chyba nic lepszego, niż zachwyt gości zaproszonych do naszego idealnego ogrodu, nieprawdaż?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rodzaje krzewów do uprawy na odsłoniętym stanowisku

Te rodzaje krzewów nie rosną tak szybo jak żywopłoty, ale na terenach nadmorskich i wyżynnych idealnie sprawdzają się w roli...

Zamknij