nav-left cat-right
cat-right

Na co zwrócić uwagę wytyczając ścieżki w ogrodzie

Na co zwrócić uwagę wytyczając ścieżki w ogrodzie


Aranżacja ogrodu wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Nie tylko projektujemy zieloną przestrzeń obmyślając miejsca na skalniak czy oczko wodne, ale też organizujemy ją tak, by była możliwie funkcjonalna. Dlatego z rozmysłem powinniśmy wytyczyć ścieżki i alejki ogrodowe. Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

W zależności od tego jak duży mamy teren do zagospodarowania, warto go podzielić na kilka części, aby pozbyć się wrażenia chaosu kompozycyjnego. Teren do gier i zabaw powinien być odkryty i umiejscowiony z dala od okien domu, płotów i pozostałych zabudowań. Miejsce do odpoczynku czy pracy wręcz przeciwnie – tutaj przyda się cień oraz bliskość domu i źródeł zasilania potrzebnych do prawidłowego oświetlenia czy podłączenia laptopa. Jeśli planujemy warzywniak, powinien on znajdować się w miarę blisko domu, by nie przenosić na dalekie odległości narzędzi ogrodniczych czy wyhodowanych płodów natury. Centrum ogrodu będzie zaznaczone przez starannie utrzymaną rabatę, skalniak czy oczko wodne. Pozostaje jeszcze miejsce do grillowania, któremu przyda się cień i taka odległość od budynku, by dym z paleniska zdążył się rozproszyć przed przeniknięciem do wnętrza salonu.

Do każdego z powyższych miejsc powinna prowadzić starannie wytyczona ścieżka lub alejka. Umożliwią one przejście do każdej z części ogrodu bez zbędnego kluczenia czy chodzenia na skróty. Dlatego powinny zostać wytyczone z rozmysłem, pod uwagę powinno się wziąć także ukształtowanie powierzchni i charakter, jaki pragniemy ogrodowi nadać. Jeśli lubimy ład, porządek i symetrię, takie też powinny być ścieżki. Jeśli z kolei stawiamy na prostotę i wrażenie niewielkiej ingerencji w naturalną roślinność, wszelkie łuki i zakola będą to podkreślać.

autor: mbtphoto (away a lot)  źródło: foter.com  CC BY - ND

autor: mbtphoto (away a lot)
źródło: foter.com
CC BY – ND

Nie bez znaczenia jest szerokość, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę – tutaj liczy się to, czy będziemy ścieżki przechodzić w pojedynkę, czy przemierzać będziemy je w towarzystwie. W dobrym tonie jest, by partner rozmowy szedł równolegle z nami, co przy wąsko wytyczonej ścieżce będzie niemożliwe. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie alejki o szerokości nawet półtora metra. Dzięki temu wymiarowi dotrzemy też do odległych zakątków ogrodu niewielkim pojazdem, który znacząco ułatwi nam wiosenne i jesienne prace porządkowe i związane z zasiewem, ochroną przed mrozem i przygotowaniem roślin do zimy.

W zależności od przeznaczenia dróżki i naszych preferencji możemy użyć przeróżnych materiałów – od trawy (trudna w utrzymaniu z racji pojawiających się chwastów!), przez piasek, żwir, korę, plastry pociętych pni drzew, kamień aż po klinkierową cegłę. Obok elementów urządzenia terenu takich jak kompostownik czy przydomowa oczyszczalnia ścieków, to właśnie dbałość o utrzymanie porządku na ścieżkach wiele mówi o właścicielach ogrodu – można rzec: pokaż mi ścieżki w twoim ogrodzie, a powiem ci, kim jesteś.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
winiarstwo domowe na działce
Domowe wino na działce – za i przeciw

Nieduży domek na działce aż prosi się o zmianę charakteru – ze składziku ogrodniczych naczyń na niedużą, ale prężnie działającą...

Zamknij