nav-left cat-right
cat-right

Krótki przewodnik po nawozach

Krótki przewodnik po nawozach


Ogród wymaga od nas nieustającej uwagi i troski. W glebie brakuje składników pokarmowych, które za pomocą nawozów możemy uzupełnić. Dzięki temu zapewnimy naszym roślinom optymalne warunki do odpowiedniego rozwoju. Na rynku dostępne są różne rodzaje nawozów, dlatego warto przyjrzeć się, które z nich będą najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu.

Aby nasz trawnik  miał piękny zielony kolor, a drzewa dawały zdrowe i soczyste owoce, musimy trochę pomóc naturze. Zanim przejdziemy do nawożenia, trzeba zastanowić się które nawozy będą najodpowiedniejsze do roślin które mamy w ogrodzie. Niezwykle ważny jest też czas kiedy będziemy je zasilać – na rynku dostępne są nawozy wiosenne, jesienne oraz całoroczne. Jeżeli wybierzemy odpowiedni rodzaj nawozu, to możemy mieć pewność że nasze rośliny dostaną odpowiednią porcję mikro i makroelementów, które gwarantują prawidłowy rozwój.

piekny ogrod

Według składu nawozy możemy podzielić na zielone, organiczne i mineralne. W okresie późno letnim i jesiennym stosuje się nawozy zielone. Do nawożenia używamy roślin poplonowych, takich jak gorczyca czy łubin. Gleba zostaje wzbogacona w próchnicę i odpowiednio użyźniona. Nawozy organiczne to przede wszystkim dobrze znany kompost i obornik. Do nawozów organicznych należą także wióry i mączka z rogów, mączka z krwi, mączka z kości oraz nawóz koński, świński, kozi, owczy, kurzy i gołębi. Świetnie nadają się do upraw ekologicznych, w których zależy nam na nieingerencji nawozów sztucznych. Nawozy mineralne występują w wersjach jedno, dwu lub wieloskładnikowych. Najczęściej ich składnikami są azot (N), fosfor (P) i potas (K), dlatego też często nazywane są nawozami typu NPK. Z tym rodzajem nawozów trzeba postępować bardzo ostrożnie, bowiem użycie zbyt dużej ilości może spowodować zasolenie podłoża i zniszczenie plonów, prowadzi też do kumulacji szkodliwych związków. Trzeba także pamiętać, że są one produkowane w zakładach chemicznych, dlatego powinniśmy z nich zrezygnować jeżeli zależy nam na uprawach w pełni ekologicznych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
opryskiwanie
Co należy wiedzieć o opryskiwaniu drzew owocowych?

Odpowiednia pielęgnacja roślin to pierwszy krok do bogatych plonów. Szczególnie tyczy się to wszystkich tych elementów naszego ogrodu, które oprócz...

Zamknij