nav-left cat-right
cat-right

Co należy wiedzieć o opryskiwaniu drzew owocowych?

Co należy wiedzieć o opryskiwaniu drzew owocowych?


Odpowiednia pielęgnacja roślin to pierwszy krok do bogatych plonów. Szczególnie tyczy się to wszystkich tych elementów naszego ogrodu, które oprócz roli dekoracyjnej pełnią także funkcję praktyczną, a mianowicie konsumpcyjną.

Każdy, kto zajmuje się uprawą warzyw lub drzewek owocowych wie, ile różnego rodzaju prac trzeba przeprowadzić, aby efekt końcowy był na zadowalającym poziomie.

Podstawowym problemem w zakresie naszych owoców są oczywiście na pierwszym miejscu szkodniki oraz choroby dotykające owoce oraz gałęzie drzewek.

Wiosna, która idzie do nas małymi krokami jest jak się okazuje najlepszym momentem na przeprowadzanie jakichkolwiek prac pielęgnacyjnych. Szczególnie należy zwrócić przy tym uwagę na rodzaje i natężenie oprysku.

Co powinniśmy wiedzieć o oprysku?

Podstawową zasadą przy tego typu pracach jest odpowiednie dobranie rodzaju oprysku oraz terminy jego wykonywania.

Dawniej naszym drzewkom w dużej mierze pomagały pszczoły, które zapylając kwiaty drzewek zapewniały bardzo bogaty plon. Dzisiaj niestety liczba tych małych owadów znacznie się zmniejszyła. Oczywiście nie mały wpływ miało na to stosowanie chemicznych środków w pielęgnacji drzewek.

Jak się jednak okazuje wszędzie tam, gdzie obecność pasiek jest bardzo bliska w stosunku do położonego nieopodal sadu, ilość zebranego zbioru potrafi kilkakrotnie przewyższyć inne sady, znajdujące się w odległym miejscu. O pszczoły trzeba zatem dbać, tak by chętnie wracały do naszego sadu.

Jeśli oprysk naszych drzewek będzie przeprowadzony zbyt szybko, np. w momencie kwitnienia drzewa może jednak skutecznie zniechęcić pszczoły do zapylania ich kwiatów. Tym samym my nie otrzymamy tyle owoców ile byśmy chcieli.

Jeśli z kolei nie mamy innego wyjścia jak oprysk w momencie kwitnięcia drzewka to pamiętajmy o stosowaniu takich środków, które mają bardzo krótki czas prezencji (czyli okresu, w którym środek jest niebezpieczny zarówno dla ludzi jak i zwierząt oraz owadów).

Kilka informacji praktycznych:

Jabłonie – możemy opryskiwać już podczas zimy, drugi oprysk o działaniu przeciwgrzybicznym należy przeprowadzić na przełomie lutego i marca, trzeci oprysk wykonujemy po opadnięciu wszystkich kwiatów, czyli po kwitnieniu.

Do uzyskania dużego zbioru pszczoły są nam niezbędne. Co do tego nie ma oczywiście wątpliwości. Ważny jest oczywiście także i oprysk. Grunt w tym by wszystkie prace przeprowadzać z głową, pamiętając o wszystkich aspektach dobrej uprawy.

opryskiwacz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nasiona po lupa

Dla wielu z nas spędzanie czasu w przydomowy ogrodzie to najlepsza forma relaksu. Kiedy nie mamy działki, to często decydujemy...

Zamknij