nav-left cat-right
cat-right

Kominek w ogrodzie

Kominek w ogrodzie


Odpoczynek w ogrodzie czy na tarasie kojarzy nam się przede wszystkim z wiosną, latem i wczesna jesienią, gdy jeszcze jest dość ciepło. Okazuje się zatem, że ta przestrzeń na świeżym powietrzu jest funkcjonalna jedynie przez pewien okres w roku. Co zrobić, by ogród był miejscem wypoczynku przez cały czas? Postawić kominek!

Decydując się na kominek w domu, zazwyczaj umieszczamy go w salonie, miejscu spotkań i spędzania wolnego czasu całej rodziny. Chcemy mieć bezpośrednią styczność z ogniem, który w chłodne wieczory wprowadza nas w miłą, ciepłą atmosferę. Dlatego poświęcamy część naszej przestrzeni, by wprowadzić do niej kominek. Dla osób, które uwielbiają spędzać czas w ogrodzie, na świeżym powietrzu, idealnym rozwiązaniem jest postawienie w nim kominka. Jeśli mamy taras, także na nim możemy mieć kominek. Jak zrobić to dobrze?

Jeśli jesteśmy na etapie budowania lub projektowania domu, powinniśmy od razu zając się kominkiem. W domu zazwyczaj stawiamy go przy ścianie. Tak samo powinniśmy postąpić w ogródku. Dlatego na wybranej ścianie domu, musimy zaplanować zewnętrzny przewód kominowy. Oczywiście możemy też wybrać inne miejsce, na przykład w samym sercu ogrodu, obok altany lub na zadaszonym tarasie. Wtedy będziemy mogli korzystać z kominka także w deszczowe dni.

Z czego zbudować taki kominek? Najlepiej jest użyć materiałów użytych do wykończenia domu, tarasu, czy ogrodzenia. Będzie się wtedy dobrze komponował. Może to być na przykład klinkier, kostka granitowa, kamień, cegła. Komora paleniska musi być wykonana z materiałów żaroodpornych, inaczej kominek szybko się zniszczy. Nie stosujmy stalowych prętów, które pod wpływem wysokiej temperatury mogą zwyczajnie rozsadzić całą konstrukcję. Pomyślmy też od ość głębokim, betonowym fundamencie.

Oprócz tego, z czego należy zbudować kominek, musimy też wiedzieć, jak to zrobić. Kominki ogrodowe są nieco inne niż domowe. W salonie kominek ma zwężający się przewód kominowy. W ogrodzie musimy mieć szeroki przewód, żeby cały dym przy podmuchach wiatru uciekał kominem, a nie na siedzących w ogrodzie. Warto pomyśleć też nad daszkiem do kominka, który uchroni nas przed wypadającymi iskrami. Zapobiegnie też przedostawaniu się śniegu i deszczu do środka. Palenisko budujemy na wysokości 60 cm, a nad nim umieszczamy ruszt. Czym palić? Możemy używać drewna oraz węgla drzewnego. Można pomyśleć też o miejscu na składowanie opału.

Kominek w ogrodzie lub na tarasie to świetny pomysł dla osób, które lubią spędzać sporo czasu na świeżym powietrzu, blisko natury. Dzięki takiemu rozwiązaniu przez cały rok będziemy mogli odpoczywać w ulubiony sposób. Kominek to też super pomysł na grilla lub wędzarnię. Imprezy w ogrodzie późną jesienią na pewno zachwycą Twoich znajomych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Drzewko z pestki

Któż z nas nie chciałby mieć w swoim ogrodzie pięknych drzewek cytrynowych lub leszczyny? Marzymy o tym, by wyhodować swoje...

Zamknij